Profile Builder - en to fr translation catalogue (778 entries)

en: 
    <h3>Good News!</h3>
    <p>An administrator has just approved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
fr: 
    <h3>Bonne nouvelle !</h3>
    <p>Un administrateur vient juste d'approuver votre compte {{username}} sur {{site_name}}.</p>
    

en: 
    <h3>Hello,</h3>
    <p>Unfortunatelly an administrator has just unapproved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
fr: 
    <h3>Bonjour,</h3>
    <p>Un administrateur vient malheureusement de refuser votre compte : {{username}} sur {{site_name}}.</p>
    

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
fr: 
    <h3>Bienvenu(e) sur {{site_name}} !</h3>
    <p>Votre nom d'utilisateur est :{{username}} et votre mot de passe :{{password}}</p>
    

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
    <p>Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.</p>
fr: <h3>Bienvenu(e) sur {{site_name}}!</h3>
    <p>Votre nom d'utilisateur est :{{username}} et votre mot de passe :{{password}}</p>
    <p>Avant que vous ne puissiez accéder à votre compte, un administrateur doit d'abord l'approuver. Vous serez informé par E-mail.</p>
    

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
fr: 
    <p>Nouvel adhérent sur {{site_name}}.</p>
    <p>Nom d'utilisateu r:{{username}}</p>
    <p>Adresse de messagerie :{{user_email}}</p>
    

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
    <p>The Admin Approval feature was activated at the time of registration,
    so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!</p>
fr: 
    <p>Nouvel adhérent sur {{site_name}}.</p>
    <p>Nom d'utilisateur:{{username}}</p>
    <p>Adresse de messagerie:{{user_email}}</p>
    <p>La fonctionnalité Approbation Admin était activée au moment de l'inscription,
    donc merci de vous souvenir qu'il faut que vous approuviez cet utilisateur avant qu'il/elle ne puisse se connecter!</p>
    

en: 
    <p>Someone requested that the password be reset for the following account: {{site_name}}<br/>
    Username: {{username}}</p>
    <p>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.</p>
    <p>To reset your password, visit the following address:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>
fr: <p>Quelqu'un a demandé que le mot de passe soit réinitialisé pour le compte suivant: {{site_name}}<br/>
    Nom utilisateur: {{username}}</p>
    <p>Si c'est une erreur, ignorez cet Email et rien ne se produira.</p>
    <p>Pour réinitialiser votre mot de passe visitez l'adresse suivante:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>
    
    
    

en: 
    <p>To activate your user, please click the following link:<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>After you activate, you will receive another email with your credentials.</p>
fr: 
    <p>Pour activer votre compte, merci de cliquer sur le lien suivant :<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>Une fois l'activation réalisée, vous recevrez une autre E-mail avec vos identifiants</p>
    

en: 
    <p>You have successfully reset your password to: {{password}}</p>
fr: 
    <p>Votre mot de passe à été réinitialisé avec succès pour: {{password}}</p>
    

en: 
    <p>{{username}} has requested a password change via the password reset feature.</p>
    <p>His/her new password is: {{password}}</p>
fr: <p>{{username}}  demandé un changement de mot de passe via la fonction de réinitialisation de mot de passe.</p>
    <p>Son nouveau mot de passe est: {{password}}</p>
    

en:  * only available in the %1$sHobbyist and Pro versions%2$s.
fr: * disponible uniquement dans les versions %1$sHobbyist et Pro %2$s.

en:  Serial Number:
fr: Numéro de Série :

en:  Your serial number is about to expire, please %1$s Renew Your License%2$s.
fr: Votre numéro de série est sur le point d'expirer, s'il vous plaît %1$s Renouvelez votre licence %2$s.

en:  Your serial number is expired, please %1$s Renew Your License%2$s.
fr: Votre numéro de série est expiré, s'il vous plaît %1$s Renouvelez votre licence %2$s.

en:  is also activated. You need to deactivate it before activating this version of the plugin.
fr: est aussi activé. Vous devez le désactiver avec d'activer cette version de l'extension.

en: "Admin Approval" Activated:
fr: "Approbation par l'Admin" Activée:

en: "Admin Approval" Feature:
fr: Fonctionnalité "Approbation par l'Admin":

en: "Admin Approval" on User Role:
fr: "Approbation Administrateur" sur le rôle de l'utilisateur:

en: "Email Confirmation" Activated:
fr: "Confirmation par e-mail" Activée:

en: "Email Confirmation" Landing Page:
fr: Page d'arrivée après "Confirmation de l'adresse de messagerie":

en: "Email" - users can Log In only with Email.
fr: "E-mail" - les utilisateurs peuvent se connecter uniquement avec leur E-mail.

en: "Username and Email" - users can Log In with both Username and Email.
fr: «Nom d'utilisateur et E-mail" - les utilisateurs peuvent s'identifier à la fois avec le Nom d'utilisateur et l'E-mail.

en: "Username" - users can Log In only with Username.
fr: "Nom utilisateur" - les utilisateurs peuvent se connecter uniquement avec leur Nom d'utilisateur.

en: %1$s has requested a password change via the password reset feature.<br/>His/her new password is:%2$s
fr: %1$s a demandé un changement de mot de passe via la fonctionnalité de ré-initialisation du mot de passe. <br/>Son nouveau mot de passe est :%2$s

en: %1$s of %2$s
fr: %1$s de %2$s

en: %s couldn't be deleted
fr: %s n'a pas pu être supprimé

en: %s pending
fr: %s en attente

en: &laquo; Prev
fr: &laquo; Précédent

en: &laquo;&laquo; First
fr: &laquo;&laquo; Premier

en: (e.g. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)
fr: (ex. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)

en: (no title)
fr: (aucun titre)

en: ** only available in the %1$sPro version%2$s.
fr: ** disponible uniquement dans la version %1$sPro %2$s.

en: . Extra Field Types are available in <a href="%s">Hobbyist or PRO versions</a>.
fr: Des champs additionnels sont disponibles dans <a href="%s">les versions Hobbyist et PRO </a>.

en: ... Choose
fr: Choisir

en: ...Choose
fr: ...Choisir

en: 1 item
fr: 1 élément

en: <br><br>Also, you will be able to visit your site at
fr: <br><br>Aussi, vous serez capable de visite votre site sur

en: <br><br>You can visit your site at
fr: <br><br>Vous pouvez visiter votre site sur

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> serial number is invalid or missing. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s</p>
fr: <p>Votre numéro de série de <strong>Profile Builder</strong> est invalide ou manquant. <br/>Merci d' %1$s enregistrer votre copie%2$s pour recevoir automatiquement mises à jour et supports. Besoin d'une licence ? %3$sAchetez la maintenant%4$s</p>

en: <pre>Redirect</pre><pre>URL</pre>
fr: <pre>Redirection</pre><pre>URL</pre>

en: <pre>Title (Type)</pre>
fr: <pre>Titre (Type)</pre>

en: <pre>Title</pre><pre>Type</pre><pre>Meta Name</pre><pre class="wppb-mb-head-required">Required</pre>
fr: <pre>Titre</pre><pre>Type</pre><pre>Meta-nom</pre><pre class="wppb-mb-head-required">Obligatoire</pre>

en: <pre>User ID / Username</pre><pre>Redirect</pre><pre>URL</pre>
fr: <pre>Identification utilisateur / Nom d'utilisateur</pre><pre>Redirection</pre><pre>URL</pre>

en: <pre>User Role</pre><pre>Redirect</pre><pre>URL</pre>
fr: <pre>Rôle de l'utilisateur</pre><pre>Redirection</pre><pre>URL</pre>

en: <span style="color:red;">Note:</span> changing the form title also changes the shortcode!
fr: <span style="color:red;">Note :</span> modifier le titre du formulaire change aussi le shortcode !

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have a minimum strength of %s
fr: <strong>ERREUR</strong>: Le mot de passe doit avoir une force minimum de %s

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have the minimum length of %s characters
fr: <strong>ERREUR</strong>: Le mot de passe doit avoir au minimum %s caractères

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Votre compte doit être confirmé par un administrateur avant que vous ne puissiez vous connecter.

en: A new account has been created for you on {{site_name}}
fr: Un nouveau compte a été créé pour vous sur {{site_name}}

en: A new subscriber has (been) registered!
fr: Un nouvel adhérent a (été) enregistré !

en: A unique, auto-generated ID for this particular field<br/>You can use this in conjuction with filters to target this element if needed<br/>Can't be edited
fr: Un identifiant unique, généré automatiquement, pour ce champ particulier<br/>Vous pouvez utiliser ceci en lien avec les filtres pour cibler cet élément si besoin<br/>Ne peut être modifié

en: About Yourself
fr: A propos de vous

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
fr: Accepter les paiements des utilisateurs, créer des plans de souscription et restreindre le contenu sur votre site d'adhésion.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your website.
fr: Accepter les paiements des utilisateurs, créer des plans de souscription et restreindre le contenu sur votre site.

en: Account Management
fr: Gestion des comptes

en: Activate
fr: Activer

en: Activation Key
fr: Clé d'activation

en: Activation Link
fr: Lien d'activation

en: Activation Url
fr: URL d'activation

en: Add Entry
fr: Ajouter une entrée

en: Add Field
fr: Ajouter un Champ

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Add New Field to the List
fr: Ajouter un nouveau champ à la liste

en: Add User
fr: Ajouter un Utilisateur

en: Add a number from 0 to 19. The higher the number the higher the zoom.
fr: Ajoute un nombre de 0 à 19. Plus le nombre est haut, plus le zoom le sera.

en: Add new Edit-profile Form
fr: Ajouter un nouveau formulaire de modification de profil

en: Add new Registration Form
fr: Ajouter un nouveau formulaire d'inscription

en: Add new User Listing
fr: Ajouter un nouveau listing d'utilisateurs

en: Add your HTML (or text) content
fr: Ajouter votre contenu HTML (ou texte)

en: Add-On has been activated
fr: Add-On a été activé.

en: Add-On has been deactivated.
fr: Les Add-On ont été désactivés

en: Add-On is <strong>active</strong>
fr: Add-On est <strong>active</strong>. 

en: Add-On is <strong>inactive</strong>
fr: Add-On est <strong>inactive</strong>

en: Add-On is Active
fr: Add-On est active.

en: Add-Ons
fr: Add-ons

en: Address
fr: Adresse

en: Address line 2
fr: Adresse ligne 2

en: Admin Approval
fr: Approbation par l'Admin

en: Admin Approval (*)
fr: Approbation par l'Administrateur

en: Admin Bar Settings
fr: Paramètres de la barre Administration

en: Admin Email Customizer
fr: E-mails personnalisés à l'Admin

en: Admin Notification for User Password Reset
fr: Autorisation Administrateur pour faire une réinitialisation du mot de passe utilisateur

en: After Edit Profile
fr: Après Modification du profil

en: After Login
fr: Après Connexion

en: After Logout
fr: Après déconnexion

en: After Profile Update...
fr: Après une mise à jour de profil...

en: After Registration
fr: Après inscription

en: After Registration...
fr: Après inscription...

en: After Successful Email Confirmation
fr: Après avoir réussi la confirmation de l'Email 

en: After Successful Password Reset
fr: Après avoir réussi la réinitialisation du mot de passe

en: After login redirect URL (optional):
fr: URL de redirection après connexion (optionnel) :

en: Agree To Terms Checkbox
fr: Accepter les conditions par une case à cocher

en: All Users
fr: Tous les Utilisateurs

en: All users have been successfully deleted
fr: Tous les utilisateurs ont bien été supprimés

en: All-userlisting Template
fr: Modèle de tous les listing d'utilisateurs

en: Allow Users to Log in With:
fr: Permet aux utilisateurs à se connecter avec :

en: Allow different user roles to edit their specific information. Set up multiple edit-profile forms with different fields for certain user roles.
fr: Autorisez différents rôles-utilisateur à modifier les informations qui leur sont spécifiques. Mettez en place des formulaires multiples de modification de profil avec des champs différents suivant les rôles utilisateurs.

en: Allow users to log in with their email or username when accessing your site.
fr: Autoriser les utilisateurs à se connecter avec leur adresse de messagerie ou leur nom d'utilisateur lorsqu'ils accèdent à votre site.

en: Allow users to recover their password in the front-end using the %s.
fr: Permet aux utilisateurs de récupérer leur mot de passe dans le front-end en utilisant le %s.

en: Allow your users to have <strong>paid accounts with Profile Builder</strong>. %1$sFind out how >%2$s %3$sDismiss%4$s
fr: Permettre à vos utilisateurs d'avoir un  <strong>compte abonnement payant avec Profile Builder</strong>. %1$sEn savoir plus>%2$s %3$sEffacer%4$s

en: Allowable Values
fr: Valeurs permises

en: Allowed Image Extensions
fr: Extensions Autorisées des Images

en: Allowed Upload Extensions
fr: Extensions Autorisées au Téléchargement

en: Allowed time to display any success messages (in seconds)
fr: Temps autorisé pour afficher tout message de succès (en secondes)

en: An administrator has just approved your account on %1$s (%2$s).
fr: Un administrateur vient d'approuver votre compte sur %1$s (%2$s).

en: An administrator has just unapproved your account on %1$s (%2$s).
fr: Un administrateur vient de refuser votre compte sur %1$s (%2$s).

en: An error occurred, please try again later.
fr: Une erreur est survenue, s'il vous plaît réessayer plus tard.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Approve
fr: Approuver

en: Approved
fr: Approuvé

en: Are you sure you want to delete this?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ceci?

en: As an administrator you cannot change your role.
fr: Comme administrateur, vous ne pouvez pas changer votre rôle.

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Author Archive ( http://sitename.com/author/admin )
fr: Archive Auteur ( http://sitename.com/author/admin )

en: Automatically Log In
fr: Se connecter automatiquement

en: Available Tags
fr: Tags disponibles

en: Available in All Versions
fr: Disponible dans toutes les versions

en: Available in Hobbyist and Pro Versions
fr: Disponible dans la version Hobbyist ou Pro

en: Available tags for dynamic URLs
fr: Balises disponibles pour les URL dynamiques

en: Avatar Size
fr: Taille de l'Avatar

en: Avatar Size (All-userlisting)
fr: Taille d'avatar (listing de tous les utilisateurs)

en: Avatar Size (Single-userlisting)
fr: Taille d'avatar (listing d'un seul utilisateur)

en: Avatar Upload
fr: Téléchargement d'avatar

en: Avatar or Gravatar
fr: Avatar ou Gravatar

en: Back
fr: Précédent

en: Basic Information
fr: Informations de base

en: Beautiful registration forms fully customizable using the %s shortcode.
fr: Beaux formulaires d'inscription entièrement personnalisables en utilisant le shortcode %s.

en: Before you can access your account %1s, an administrator has to approve it. You will be notified via email.
fr: Votre compte %1s doit d'abord être approuvé par un administrateur avant que ne ne puissiez y accéder. Un E-mail vous sera envoyé.

en: Before you can access your account %1s, you need to confirm your email address. Please check your inbox and click the activation link.
fr: Avant que vous ne puissiez accéder à votre compte %1s, vous devez confirmer votre adresse de messagerie. Merci de consulter votre boite de réception et de cliquer sur le lien d'activation.

en: Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.
fr: Votre compte doit d'abord être approuvé par un administrateur avant que ne ne puissiez y accéder. Un E-mail vous sera envoyé.

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Billing Fields
fr: Informations de facturation

en: Billing Fields Name
fr: Nom des champs de facturation

en: Billing Fields Order
fr: Champs de facturation Commande

en: Biographical Info
fr: Informations biographiques

en: Blog Details
fr: Details du blog

en: Blog Details - only appears on the Registration page!
fr: Details du blog - Apparaîtra uniquement sur la page d'inscription! 

en: Blog URL
fr: URL du blog

en: Both fields are empty.
fr: Les deux champs sont vides.

en: Bulk Actions
fr: Actions Groupées

en: Can contain the following dynamic tags:{{homeurl}}, {{siteurl}}, {{user_id}}, {{user_nicename}}, {{http_referer}}
fr: Peut contenir les balises dynamiques suivantes:{{homeurl}}, {{siteurl}}, {{user_id}}, {{user_nicename}}, {{http_referer}}

en: Cancel
fr: Annuler

en: Changed Email Address Notification
fr: Notification de changement d'adresse email

en: Check your e-mail for the confirmation link.
fr: Merci de consulter votre boite de réception pour le lien d'activation.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Choose Edit Profile form to display on My Account page:
fr: Choisissez la forme d'édition de profil à afficher sur la page Mon compte:

en: Choose Register form to display on My Account page:
fr: Choisissez le formulaire d'inscription à afficher sur la page de mon compte:

en: Choose how multiple selections affect the results
fr: Choisir combien de selections vont affecter le résultat

en: Choose one of the supported field types
fr: Choisir un des champs supporté

en: Choose one of the supported fields you manage <a href="
fr: Choisissez l'un des champs supportés que vous gérez <a href="

en: Choose the facet menu type
fr: Choisir le type de menu de la facette

en: Choose the facet name that appears on the frontend
fr: Choisir le nom de la facette qui va apparaître sur le frontend.

en: Choose the fields in which the Search Field will look in
fr: Choisissez les champs dans lesquels la recherche va regarder.

en: Choose the meta field for the facet menu
fr: Choisir la méta pour le menu facette

en: Choose what role the user will have after (s)he registered<br/>If not specified, defaults to the role set in the WordPress settings
fr: Choisissez quel rôle aura un utilisateur après qu'il/elle se soit inscrit<br/>Si aucune valeur n'est spécifiée, la valeur par défaut sera celle du rôle défini dans les paramètres de WordPress

en: Choose which user roles view the admin bar in the front-end of the website.
fr: Choisir quels rôles-utilisateurs peuvent voir la barre administration sur l'interface client du site web.

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Clear Results
fr: Effacer les résultats

en: Click here to go back
fr: Cliquez ici pour revenir en arrière

en: Click here to see more information about this user
fr: Cliquez ici pour voir plus d'informations sur cet utilisateur.

en: Click here to see more information about this user.
fr: Cliquez ici pour voir plus d'informations sur cet utilisateur.

en: Click the BACK button on your browser, and try again.
fr: Cliquez sur le bouton BACK de votre navigateur, et essayez à nouveau.

en: Click to edit
fr: Cliquer pour modifier

en: Colorpicker
fr: Sélecteur de couleur

en: Common Settings
fr: Paramètres communs

en: Company Name
fr: Nom de la compagnie

en: Compatible with your version of Profile Builder.
fr: Compatible avec votre version de Profile Builder

en: Confirm Email
fr: Confirmer l'adresse de messagerie

en: Contact Info
fr: Informations de contact

en: Content
fr: Contenu

en: Could not create user!
fr: L'utilisateur n'a pas pu être créé !

en: Could not install add-on. Retry or <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.
fr: Impossible d'installer l'add-on. Réessayer ou<a href="%s" target="_blank">installer le manuellement</a>.

en: Could not install plugin. Retry or <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.
fr: Ne peut installer le plugin. Essayer à nouveau ou <a href="%s" target="_blank">installer manuellement</a>.

en: Country
fr: Pays

en: Country Select
fr: Sélection du Pays

en: Currency Select
fr: Sélecteur de devise

en: Custom Redirects
fr: Redirections personnalisées

en: Customize Your Forms The Way You Want (*)
fr: Personnaliser Vos Formulaires Comme Vous Le Souhaitez (*)

en: Dashboard (redirect users from accessing the dashboard)
fr: Tableau de bord (rediriger les utilisateurs pour accéder au tableau de bord)

en: Date-format
fr: Format de la date

en: Datepicker
fr: Outil de sélection de date

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Content
fr: Contenu Par Défaut

en: Default Edit Profile
fr: Edition de profil par défaut

en: Default Latitude
fr: Latitude par défaut

en: Default Longitude
fr: Longitude par défaut

en: Default Option
fr: Option Par Défaut

en: Default Option(s)
fr: Option(s) Par Défaut

en: Default Register
fr: Enregistrement par défaut

en: Default Registration
fr: Inscription par défaut

en: Default Registration & Registration with Email Confirmation
fr: Inscription par défaut & inscription avec confirmation de l'adresse de messagerie

en: Default Role
fr: Rôle par défaut

en: Default Sorting Criteria
fr: Critère de tri par défaut

en: Default Sorting Order
fr: Ordre de tri par défaut

en: Default Value
fr: Valeur Par Défaut

en: Default WP Login
fr: Connexion WP par défaut

en: Default WP Recover Password
fr: Récupération mot de passe WP par défaut

en: Default WP Register
fr: Enregistrement WP par défaut

en: Default Zoom Level
fr: Niveau de zoom par défaut

en: Default option of the field
fr: Option par défaut du champ

en: Default value of the field
fr: Valeur par défaut du champ

en: Default value of the textarea
fr: Valeur par défaut de la zone de texte

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete all items
fr: Supprimer tous les éléments

en: Delete this item
fr: Supprimer cet élément

en: Descending
fr: Descendant

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Display Messages
fr: Afficher les messages

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Display name as
fr: Afficher le nom comme

en: Display name publicly as
fr: Nom publique

en: Display name publicly as - only appears on the Edit Profile page!
fr: Affichage nom public comme - apparaissant uniquement sur la page de modification de profil!

en: Display on PB forms
fr: Affichage sur les formes de PB

en: Display on WooCommerce Checkout
fr: Afficher la facture sur WooCommerce

en: Display on default WP forms
fr: Afficher les formes WP par défaut

en: Displays customer billing fields in front-end.
fr: Afficher le champ de facturation 

en: Displays customer shipping fields in front-end.
fr: Afficher les champs pour adresse d'expédition du client sur le "Front-End".

en: Do you want to
fr: Voulez-vous

en: Do you want to bulk approve the selected users?
fr: Voulez-vous approuver tous les utilisateurs sélectionnés ?

en: Do you want to bulk delete the selected users?
fr: Voulez-vous supprimer tous les utilisateurs sélectionnés ?

en: Do you want to bulk unapprove the selected users?
fr: Voulez-vous refuser tous les utilisateurs sélectionnés ?

en: Download Now
fr: Téléchargez maintenant

en: Downloading and installing...
fr: Téléchargement et Installation en cours…

en: E-mail
fr: Adresse de messagerie

en: ERROR
fr: ERREUR

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: Easy to edit templates for listing your website users as well as creating single user pages. Shortcode based, offering many options to customize your listings.
fr: Facile pour modifier les modèles permettant de lister les utilisateurs de votre site web tout comme créer des formulaires pour un seul utilisateur. Basé sur des shortcodes, offrant de nombreuses options pour personnaliser vos listings.

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Profile
fr: Modifier le Profil

en: Edit field group
fr: Modifier le groupe du champ

en: Edit the Edit-profile Forms
fr: Modifier les formulaires de modification de profil

en: Edit the Registration Forms
fr: Modifier les formulaires d'inscription

en: Edit the User Listing
fr: Modifier le listing d'utilisateurs

en: Edit this item
fr: Modifier cet élément

en: Edit-profile Form
fr: Formulaire de modification de profil

en: Edit-profile Forms
fr: Formulaires de modification de profil

en: Eliminate weak passwords altogether by setting a minimum password length and enforcing a certain password strength.
fr: Eliminer les mots de passe trop faibles en imposant une longueur minimale et un niveau de sûreté minimum.

en: Email
fr: Adresse de messagerie

en: Email Address
fr: Adresse courriel

en: Email Confirmation
fr: Confirmation de l'adresse de messagerie

en: Email Customizer
fr: Outil de personnalisation d'e-mails

en: Email Subject
fr: Sujet de l'E-mail

en: Email Templates
fr: Modèles d'Emails

en: Email notification resent to user
fr: L'e-mail de notification a été ré-envoyé à l'utilisateur

en: Enable extra features
fr: Activer les fonctionnalités supplémentaires

en: Enable limit to the number of fields to be generated by users in front end forms
fr: Autoriser la limite du nombre de champs générés par des utilisateurs dans les formulaires frontend.

en: Enable your modules
fr: Activer vos modules

en: Enter a (detailed) description of the option for end users to read<br/>Optional
fr: Entrez une description (détaillée) de l'option que les utilisateurs finaux pourront lire<br/>Optionnel

en: Enter a comma separated list of labels<br/>Visible for the user
fr: Entrez une liste de labels séparés par une virgule<br/>Visible par l'utilisateur

en: Enter a comma separated list of possible values. Upon registration if the value provided by the user does not match one of these values, the user will not be registered.
fr: Entrer une liste des valeurs possibles séparées par des virgules. A l'inscription, si la valeur fournie par l'utilisateur ne correspond à aucune de ces valeurs, l'utilisateur ne sera pas inscrit.

en: Enter a comma separated list of values<br/>This can be anything, as it is hidden from the user, but should not contain special characters or apostrophes
fr: Entrez une liste de valeurs séparées par une virgule.<br/>Cela peut être n'importe quoi, puisque c'est masqué pour l'utilisateur, mais ça ne devrait pas contenir de caractères spéciaux ni d'apostrophes.

en: Enter a detailed description of the temrs of agreement for the user to read.<br/>Links can be inserted by using standard HTML syntax: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;
fr: Entrez une description détaillée des conditions générales que l'utilisateur pourra lire.<br/>Vous pouvez utiliser des liens via la syntaxe standard HTML: &lt;a href="url_personnalisee"&gt;texte_personnalise&lt;/a&gt;

en: Enter a value (between 20 and 200) for the size of the 'Avatar'<br/>If not specified, defaults to 100
fr: Entrez une valeur (entre 20 et 200) pour la taille de l'Avatar<br/>Si aucune valeur n'est spécifiée, la valeur par défaut sera de 100

en: Enter the minimum characters the password should have. Leave empty for no minimum limit
fr: Entrez le nombre minimum de caractères que le mot de passe doit avoir. Laissez ce champ vide si vous ne voulez aucune limite minimale

en: Enter your Google Maps API key ( <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=maps_backend" target="_blank">Get your API key</a> ). If more than one map fields are added to a form the API key from the first map displayed will be used.
fr: Entrez la clé API de Google Maps  ( <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=maps_backend" target="_blank">Get your API key</a> ). Si plus d'un champ carte est ajouté au formulaire, la clé API de la première map affichée sera utilisée.

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Everything you will need to manage your users is probably already available using the Pro Modules.
fr: Tout ce dont vous aurez besoin pour gérer vos utilisateurs est probablement déjà disponible dans les Modules Pro.

en: Example:
fr: Exemple : 

en: Excerpt View
fr: Vue par extrait

en: Existing Pages
fr: Pages existantes

en: Expand the results
fr: Etendre les résultats

en: Extra Features
fr: Fonctionnalités supplémentaires

en: Extra Functions
fr: Fonctions supplémentaires

en: Extra Profile Fields are available in Hobbyist or PRO versions
fr: Les champs supplémentaires de profil sont disponibles dans les version Hobbyist ou PRO.

en: Extra shortcode parameters
fr: Paramètres supplémentaires du shortcode

en: Facet Meta
fr: Méta facette

en: Facet Type
fr: Type de facette

en: Faceted Menus
fr: Menus facettés

en: Features that give you more control over your users, increased security and help you fight user registration spam.
fr: Des fonctionnalités qui vous donnent plus de contrôle sur vos utilisateurs, une sécurité renforcée et qui vous aident à lutter contre le spam d'inscription d'utilisateurs.

en: Field
fr: Champ

en: Field Name
fr: Nom du champs

en: Field Properties
fr: Propriétés du Champ

en: Field Title
fr: Titre du champ

en: Find out more about PRO Modules
fr: Découvrez les Modules PRO

en: First Name
fr: Prénom

en: First/Lastname
fr: Prénom/Nom de famille

en: Firstname
fr: Prénom

en: For Modern User Interaction
fr: Pour une Interaction Utilisateur Moderne

en: For security reasons, you must pass the remote ip to reCAPTCHA!
fr: Pour des raisons de sécurité, vous devez donner l'adresse ip distante au reCAPTCHA!

en: Form Shortcode
fr: Shortcode du formulaire

en: Free
fr: Gratuit

en: Friction-less login using %s shortcode or a widget.
fr: Connexion sans problème en utilisant %s un shortcode ou un widget.

en: From (name)
fr: De (nom)

en: From (reply-to email)
fr: De (réponse à)

en: General Limit
fr: Limite générale

en: General Settings
fr: Paramètres Généraux

en: Generic Uploads
fr: Téléchargements Génériques

en: Get New Password
fr: Ré-initialiser votre mot de passe

en: Get started with extra fields
fr: Bien commencer avec les champs supplémentaires

en: Global Redirects
fr: Redirection globale

en: Go Back Link
fr: Lien vers la page précédente

en: Google Maps API Key
fr: Clé de l'API Google Maps

en: HTML Content
fr: Contenu HTML

en: Here you can activate / deactivate available modules for Profile Builder.
fr: Ici vous pouvez activer / désactiver les modules disponibles pour Profile Builder.

en: Hide
fr: Masquer

en: How does this work?
fr: Comment cela marche-t-il?

en: If you enjoy using <strong> %1$s </strong> please <a href="%2$s" target="_blank">rate us on WordPress.org</a>. More happy users means more features, less bugs and better support for everyone.
fr: Si vous aimez utiliser <strong> %1$s </strong> veuillez <a href="%2$s" target="_blank">  nous évaluer sur WordPress.org</a>. Plus d'utilisateurs heureux résulte en plus de fonctionnalités, moins de bogues et un meilleur support pour tous.

en: If you register this version of Profile Builder, you'll receive information regarding upgrades, patches, and technical support.
fr: Si vous enregistrez cette version de Profile Builder, vous recevrez des informations concernant les mises à jours, les correctifs et le support technique.

en: Incorrect phone number
fr: Numéro de téléphone incorrect

en: Individual User Redirects
fr: Redirections d'utilisateurs individuels

en: Input / Hidden Input
fr: Entrée visible / Entrée cachée

en: Install Now
fr: Installer maintenant

en: Installation complete
fr: Installation terminée

en: Invalid activation key!
fr: Clé d'activation incorrecte !

en: Invalid key!
fr: Clé incorrecte !

en: Invalid username.
fr: Nom d'utilisateur non-valide.

en: Keep your users out of the WordPress dashboard, redirect them to the front-page after login or registration, everything is just a few clicks away.
fr: Laissez vos utilisateurs hors du tableau de bord WordPress, redirigez-les sur la page d'accueil après qu'ils se sont identifiés ou inscrits, tout en quelques quelques clics.

en: Last &raquo;&raquo;
fr: Dernier &raquo;&raquo;

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Lastname
fr: Nom de famille

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Leave 0 for unlimited.
fr: Laisser 0 pour illimité

en: Leave it empty for no max value
fr: Laisser vide pour ne pas avoir de valeur maximale

en: Leave it empty for no min value
fr: Laisser vide pour ne pas avoir de valeur minimale

en: Limit
fr: Limite

en: Limit per Role
fr: Limite par rôle

en: Limit reached message
fr: Limite atteinte du message

en: List View
fr: Vue par liste

en: Load Profile Builder's own CSS file in the front-end:
fr: Charge le fichier CSS de Profile Builder sur l'interface cliente:

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Log out &raquo;
fr: Déconnexion &raquo;

en: Log out of this account
fr: Se déconnecter de ce compte

en: Log out of this account.
fr: Se déconnecter de ce compte.

en: Login
fr: Identification

en: Login ( wp_login.php )
fr: Identification ( wp_login.php )

en: Login is set to be done using the E-mail. This field will NOT appear in the front-end! ( you can change these settings under the "%s" tab )
fr: La connexion se fera avec votre adresse de messagerie. Ce champ n'apparaîtra PAS sur l'interface client ! ( vous pouvez changer ces paramètres dans l'onglet "%s" )

en: Login with Email or Username
fr: Se connecter avec une adresse de messagerie ou avec le nom d'utilisateur

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Lost Password ( wp-login.php?action=lostpassword )
fr: Mot de passe perdu ( wp-login.php?action=lostpassword )

en: Lost your password
fr: Mot de passe perdu

en: Lost your password?
fr: Mot de passe perdu?

en: Make sure users sign up with genuine emails. On registration users will receive a notification to confirm their email address.
fr: S'assurer que les utilisateurs s'incrivent avec des adresses de messagerie authentiques. Lors de l'inscription, un e-mail sera envoyé aux utilisateurs afin de confirmer leur adresse de messagerie.

en: Manage Default and Extra Fields
fr: Gérez les Champs par défaut et les Champs supplémentaires

en: Manage Fields
fr: Gérez les Champs

en: Map
fr: Plan

en: Map Height
fr: Hauteur de la carte

en: Max Number Value
fr: Valeur maximale

en: Max allowed number value (0 to allow only negative numbers)
fr: Valeur maximale permise (0 pour n'autoriser que les nombres négatifs) 

en: Medium
fr: Moyen

en: Member Management
fr: Gestion des membres

en: Meta-name
fr: Meta-nom

en: Min Number Value
fr: Valeur minimale

en: Min allowed number value (0 to allow only positive numbers)
fr: Valeur minimale permise (0 pour n'autoriser que les nombres positifs)

en: Minimum Password Length and Strength Meter
fr: Longueur Minimale du Mot De Masse et Métrique de Sûreté

en: Minimum Password Length:
fr: Longueur minimale du Mot de Passe :

en: Minimum Password Strength:
fr: Sûreté minimale du Mot de Passe:

en: Minimum length of %d characters
fr: Longueur minimale de %d caractères

en: Minimum required Profile Builder version:
fr: Version minimum de Profil Builder requise :

en: More
fr: Plus

en: More Details
fr: Plus de détails

en: More Info
fr: Plus d'infos

en: More Info Url
fr: URL vers plus d'infos

en: More...
fr: Plus...

en: Multiple Edit-profile Forms
fr: Formulaires Multiples de Modification de Profil

en: Multiple Registration Forms
fr: Formulaires Multiples d'Inscription

en: Must be a valid email address or the tag {{reply_to}} which defaults to the administrator email
fr: Ce doit être une adresse Mail valide ou bien le tag {{reply_to}} par défaut de l'adresse Mail de l'administrateur.

en: Name
fr: Nom

en: Name/Description
fr: Nom/Description

en: Narrow the results
fr: Restreindre les résultats

en: New Edit-profile Form
fr: Nouveau formulaire de modification de profil

en: New Registration Form
fr: Nouveau formulaire d'inscription

en: New User Listing
fr: Nouveau listing d'utilisateurs

en: New subscriber on %1$s.<br/><br/>Username:%2$s<br/>E-mail:%3$s<br/>
fr: Nouvel adhérent sur %1$s.<br/><br/>Nom d'utilisateur :%2$s<br/>E-mail :%3$s<br/>

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo; 

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: No
fr: Non

en: No Edit-profile Form found
fr: Aucun formulaire de modification de profil trouvé

en: No Edit-profile Forms found in trash
fr: Aucun formulaire de modification de profil trouvé dans la corbeille

en: No Registration Form found
fr: Aucun formulaire d'inscription trouvé

en: No Registration Forms found in trash
fr: Aucun formulaire d'inscription trouvé dans la corbeille

en: No User Listing found
fr: Aucun listing d'utilisateurs trouvé

en: No User Listing found in trash
fr: Aucun listing d'utilisateur trouvé dans la corbeille

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: No options available
fr: Aucune option disponible

en: No results found!
fr: Aucun résultat trouvé !

en: None
fr: Aucun

en: Not compatible with Profile Builder
fr: Non compatible avec Profile Builder.

en: Not compatible with your version of Profile Builder.
fr: Incompatible avec votre version de Profile Builder

en: Now that you acquired a copy of %s, you should take the time and register it with the serial number you received
fr: Maintenant que vous possédez une copie de %s, vous devriez prendre le temps de l'enregistrer avec le numéro de série que vous avez reçu.

en: Number
fr: Nombre

en: Number Step Value
fr: Numéro de l'étape

en: Number of Posts
fr: Nombre de messages postés

en: Number of Users/Page
fr: Nombre d'utilisateurs/page

en: Only administrators can see this field on edit profile forms.
fr: Seuls les administrateurs peuvent voir ce domaine sur les formes modifier de profil.

en: Only an administrator can add new users.
fr: Seul un administrateur peut ajouter de nouveaux utilisateurs.

en: Overwrite Existing
fr: Ecraser l'existant

en: PB Login
fr: Connexion PB 

en: PB Recover Password
fr: Récupération Mot de passe PB

en: PB Register
fr: Enregistrement PB

en: Paid & Free Subscriptions
fr: Abonnements payants et gratuits

en: Paid Accounts
fr: Payé ces comptes

en: Paid Member Subscriptions - a free WordPress plugin
fr: Payer les abonnements membres - un plugin WordPress gratuit

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Lost and Found.
fr: Mot de passe perdu et retrouvé.

en: Password Recovery page URL (optional):
fr: URL de la page de ré-initialisation du mot de passe (optionnel) :

en: Password Reset Email
fr: Email de Réinitialisation Mot de passe

en: Password Reset Success Email
fr: Email de Mot de passe réinitialisé avec succès

en: Password Reset from "%1$s"
fr: Mot de passe ré-initialisé de "%1$s"

en: Password Successfully Reset for %1$s on "%2$s"
fr: Mot de passe bien ré-initialisé pour %1$s sur "%2$s"

en: Payment Management
fr: Gestion des paiements

en: Personalize all emails sent to your users or admins. On registration, email confirmation, admin approval / un-approval.
fr: Personnalisez tous les e-mails envoyés à vos utilisateurs ou administrateurs. Au moment de l'inscription, de la confirmation de l'adresse de messagerie, de l'approbation / rejet par les administrateurs.

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Format
fr: Format du numéro de téléphone

en: Please add the Google Maps API key for this field.
fr: Veuillez ajouter la clé API Google Maps pour ce champ.

en: Please check that you entered the correct email address.
fr: Merci de vérifier que vous avez entré une adresse de messagerie correcte.

en: Please check that you entered the correct username.
fr: Merci de vérifier que vous avez entré un nom d'utilisateur correct.

en: Please choose a different field type as this one already exists in your form (must be unique)
fr: Merci de choisir un champ différent, car celui-ci existe déjà dans votre formulaire (et il doit être unique)
    

en: Please enter a (valid) reCAPTCHA value
fr: S'il vous plaît entrer une valeur reCAPTCHA (valide)

en: Please enter a unique field title.
fr: Veuillez entrer un titre unique au champ.
    

en: Please enter a valid username.
fr: Merci d'entrer un nom d'utilisateur valide.

en: Please enter a value for the required field
fr: Merci d'entrer une valeur pour le champ obligatoire

en: Please enter numbers only
fr: Veuillez entrer uniquement des nombres.

en: Please enter your username or email address.
fr: Merci d'entrer votre nom d'utilisateur ou votre adresse de messagerie.

en: Please select and enter the ID or username of your user.
fr: S'il vous plaît sélectionner et entrer l'idantifiant ou le nom d'utilisateur de votre utilisateur.

en: Please select at least one user role
fr: S'il vous plaît sélectionner au moins un rôle utilisateur 
    

en: Please try a different one!
fr: Merci d'en essayer un(e) autre !

en: Plugin has been activated
fr: Le plugin a été activé

en: Plugin has been deactivated.
fr: Le plugin a été désactivé

en: Plugin is <strong>active</strong>
fr: Plugin <strong>désactivé</strong>

en: Plugin is <strong>inactive</strong>
fr: Plugin <strong>désactivé</strong>

en: Plugin is Active
fr: Le plugin est activé

en: Postcode / Zip
fr: Code Postal

en: Posts
fr: Messages postés

en: Posts from what post type will be displayed in the select.
fr: Type de posts dont les posts seront affichés dans la sélection.

en: Powerful Modules (**)
fr: Des Modules Puissants (**)

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
fr: Sécurité : J'aimerais que mon site apparaisse dans les moteurs de recherche, dans les listes publiques autour de ce réseau.

en: Profile Builder Register
fr: Inscription Profil Builder

en: Radio Buttons
fr: Boutons Radio

en: Random (very slow on large databases > 10K user)
fr: Aléatoire (très lent sur les énormes bases de données > 10K utilisateurs)

en: Recommended Plugins
fr: Plugins recommandés

en: Recover Password
fr: Récupérer le Mot De Passe

en: Redirect
fr: Redirections

en: Redirect Default WordPress Forms and Pages
fr: Rediriger formes et Pages WordPress par défaut

en: Redirect Default WordPress forms and pages
fr: Redirection par défaut des formes et pages WordPress

en: Redirect Type
fr: Type de redirection

en: Redirect URL
fr: Rediriger l'URL

en: Register
fr: S'inscrire

en: Register ( wp-login.php?action=register )
fr: Enregistrement ( wp-login.php?action=register )

en: Register Version
fr: Enregistrez la Version

en: Register Your Version
fr: Enregistrez Votre Version

en: Register page URL (optional):
fr: URL de la page d'inscription (optionnel) :

en: Registered
fr: Inscrit

en: Registration
fr: Inscription

en: Registration & Edit Profile
fr: Inscription & Modification de Profil

en: Registration Date
fr: Date d'inscription

en: Registration Form
fr: Formulaire d'inscription

en: Registration Forms
fr: Formulaires d'inscription

en: Registration with Admin Approval
fr: Inscription avec Approbation Admin

en: Registration with Email Confirmation
fr: Inscription avec confirmation de l'adresse de messagerie

en: Remember though, that the field-value combination must exist in the database.
fr: Rappelez-vous cependant que la combinaison champ-valeur doit exister dans la base de données.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove All Filters
fr: Retirer tout les filtres

en: Repeat Password
fr: Répétez votre mot de passe

en: Repeatable fields saved!
fr: Champs répétables sauvés!

en: Repeated field group
fr: Groupe de champs répétables

en: Repeater Fields
fr: Champs répétables

en: Reply To
fr: Réponse à

en: Required
fr: Obligatoire

en: Required phone number format:
fr: Numéro de téléphone requis

en: Resend Activation Email
fr: Ré-envoyer l'e-mail d'activation

en: Reset Key
fr: Touche de réinitialisation

en: Reset Link
fr: Lien de réinitialisation 

en: Reset Password
fr: Ré-initialiser le mot de passe

en: Reset Url
fr: Réinitialisation Url

en: Restrict Content
fr: Restreindre le contenu

en: Restrict the userlisting to these selected roles only<br/>If not specified, defaults to all existing roles
fr: Restreint le listing d'utilisateurs aux groupes sélectionnés uniquement<br/>Si aucune valeur n'est spécifiée, la valeur par défaut sera pour tous les groupes d'utilisateurs

en: Retry Install
fr: Ré-essayer l'installation

en: Role
fr: Rôle

en: Roles to Display
fr: Groupes à afficher

en: Row Count
fr: Nombre de Lignes

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save Settings
fr: Enregistrer les Paramètres

en: Save the user role order from the user roles checkboxes
fr: Enregistrer l'ordre des rôles d'utilisateurs à partir des cases à cocher

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Fields
fr: Champs de recherche

en: Search Location
fr: Lieu de recherche

en: Search Settings
fr: Paramètres de recherche

en: Search Users
fr: Utilisateurs de la recherche

en: Search Users by All Fields
fr: Rechercher des utilisateurs par tous les champs

en: Search all Fields
fr: Rechercher parmi tous les champs

en: Search the Edit-profile Forms
fr: Rechercher dans les formulaires de modification de profil

en: Search the Registration Forms
fr: Rechercher dans les formulaires d'inscription

en: Search the User Listing
fr: Rechercher des listings d'utilisateurs

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Select
fr: Liste déroulante

en: Select All
fr: Tout Sélectionner

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Select a user role.
fr: sélectionner un rôle d'utilisateur

en: Select on what user roles to activate Admin Approval.
fr: Sélectionnez les rôles utilisateur pour activer l'approbation de l'administrateur.

en: Select on which Profile Builder forms to display reCAPTCHA
fr: Sélectionner sur quelles formes Profil Builder, afficher reCAPTCHA

en: Select on which default WP forms to display reCAPTCHA
fr: Sélectionner sur quelles formes WP par défaut, afficher reCAPTCHA

en: Select which Profile Builder Edit-profile form to display on My Account page from WooCommerce.
fr: Sélectionnez quelle forme d'édition Profile Builder à afficher sur la page Mon compte de WooCommerce.

en: Select which Profile Builder Register form to display on My Account page from WooCommerce. <br/> This will also add the Profile Builder Login form to MyAccount page.
fr: Sélectionnez le formulaire d'enregistrement Profile Builder  à afficher sur la page Mon compte de WooCommerce. <br/> Cela ajoutera également le formulaire de connexion Profile Builder  à la page de Mon compte.

en: Select which WooCommerce Billing fields to display to the user ( drag and drop to re-order ) and which should be required
fr: Sélectionnez les champs de facturation WooCommerce à afficher à l'utilisateur (glisser-déplacer pour réorganiser) et lesquels sont requis

en: Select which user roles to show to the user ( drag and drop to re-order )
fr: Sélectionnez quels rôles utilisateur à montrer à l'utilisateur (glisser-déposer pour réorganiser)

en: Selecting 'Yes' will add the field to the list, but will overwrite any other field in the database that has the same meta-name<br/>Use this at your own risk
fr: Sélectionner 'Oui' ajoutera le champ à la liste, mais écrasera n'importe quel autre champ dans la base de données qui aurait le même méta-nom<br/>A utiliser à vos risques et périls

en: Send these credentials via email.
fr: Envoyer ces identifiants par E-mail.

en: Set Role
fr: Fixer le rôle

en: Set a custom error message that will be displayed to the user.
fr: Définir un message d'erreur personnalisée qui sera affiché à l'utilisateur.

en: Set the avatar size on the all-userlisting only
fr: Fixer la taille de l'avatar uniquement sur le listing de tous les utilisateurs.

en: Set the avatar size on the single-userlisting only
fr: Fixer la taille de l'avatar du listing d'un seul utilisateur uniquement

en: Set the default sorting criteria<br/>This can temporarily be changed for each new session
fr: Fixer le critère de tri par défaut.<br/>Ceci peut être temporairement modifié à chaque nouvelle session

en: Set the default sorting order<br/>This can temporarily be changed for each new session
fr: Fixez l'ordre de tri par défaut.<br/>Ceci peut être temporairement modifié à chaque nouvelle session

en: Set the number of users to be displayed on every paginated part of the all-userlisting
fr: Préciser le nombre d'utilisateurs à afficher sur chaque page de la liste des utilisateurs.

en: Set up multiple registration forms with different fields for certain user roles. Capture different information from different types of users.
fr: Mettez en place des formulaires multiples d'inscription avec différents champs suivant les rôles utilisateur. Capturez des informations variées à partir de divers types d'utilisateurs.

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
fr: Partagez quelques informations biographiques pour compléter votre profil. Ceci peut être affiché publiquement.

en: Ship to a different address?
fr: Envoyé à une adresse différente

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

en: Shipping Fields
fr: Informations de livraison

en: Show
fr: Afficher

en: Show All
fr: Afficher tout

en: Show Currency Symbol
fr: Affiche le symbole de la monnaie

en: Show Post Type
fr: Afficher le type du post

en: Show a toggle link after this many choices. Leave blank for all
fr: Afficher un lien de redirection après autant de choix. Laisser blanc pour tout

en: Show all dates
fr: Afficher toutes les dates

en: Show/Hide the Admin Bar on the Front-End
fr: Afficher/masquer la barre Administration sur l'interface client

en: Sign-up Date
fr: Date d'inscription

en: Single-userlisting Template
fr: Modèle d'un seul listing d'utilisateurs

en: Site Key
fr: Clé pour site

en: Site Name
fr: Nom du site web

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site URL slug
fr: URL du site

en: Site Url
fr: URL du site web

en: Someone requested that the password be reset for the following account: <b>%1$s</b><br/>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.<br/>To reset your password, visit the following link:%2$s
fr: Quelqu'un a demandé que le mot de passe soit ré-initialisé sur le compte suivant: <b>%1$s</b><br/>Si c'est une erreur, ignorez simplement cet e-mail et il ne se passera rien.<br/>Pour ré-initialiser votre mot de passe, cliquez sur le lien suivant:%2$s

en: Something went wrong, we could not connect to the server. Please try again later.
fr: Problème de connection au serveur. Merci de réessayer plus tard.

en: Something went wrong. Please try again.
fr: Quelque chose ne s'est pas déroulé correctement. Veuillez réessayer.

en: Sorry, but you don't have permission to do that!
fr: Désolé, mais vous n'avez pas la permission de faire cela !

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas télécharger ce type de fichier pour ce champ.

en: Sort Tags
fr: Trier les étiquettes

en: Specify the URL of the page users will be redirected once registered using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
fr: Spécifiez l'URL de la page vers laquelle les utilisateurs seront redirigés une fois inscrits via ce formulaire<br/>Utilisez le format suivant : http://www.monsite.com

en: Specify the URL of the page users will be redirected once they updated their profile using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
fr: Spécifiez l'URL de la page où les utilisateurs seront redirigés lorsqu'ils mettent à jour leur profil en utilisant ce formulaire<br/>Utilisez le format suivant : http://www.monsite.com

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to all WordPress allowed file extensions (.*)
fr: Spécifiez l'extension(s) que vous souhaitez limiter au téléchargement <br/> Exemple: .ext1, .ext2, .ext3 <br/> Si non spécifié,  toutes les extensions de fichiers WordPress sont autorisées par défaut(.*)

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to: .jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)
fr: Spécifiez l'extension(s) que vous souhaitez limiter en téléchargement<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>Si non spécifié, par défaut les extensions suivantes: .jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)

en: Specify the number of rows for a 'Textarea' field<br/>If not specified, defaults to 5
fr: Spécifiez les nombre de lignes pour un champ 'Zone de Texte'<br/>Si vous ne spécifiez pas de champ, la valeur par défaut sera de 5

en: Specify the option which should be checked by default<br/>If there are multiple values, separate them with a ',' (comma)
fr: Spécifiez l'option qui devrait être cochée par défaut<br/>S'il y a plusieurs valeurs, séparez-les par une ',' (virgule)

en: Specify the option which should be selected by default
fr: Spécifiez l'option qui devrait être sélectionnée par défaut

en: Specify the page where the users will be directed when confirming the email account. This page can differ from the register page(s) and can be changed at any time. If none selected, a simple confirmation page will be displayed for the user.
fr: Spécifie la page vers laquelle les utilisateurs seront redirigés après avoir confirmé leur adresse de messagerie. Cette page peut être différente suivant la ou les page(s) d'inscription et peut être changée à n'importe quel moment. Si aucune n'est sélectionnée, une page de confirmation simple sera affichée à l'utilisateur.

en: Specify the time format.
fr: Spécifier le format du temps

en: State / County
fr: Region / Pays

en: Status
fr: Statut

en: Step by Step Quick Setup
fr: Configuration rapide étape par étape 

en: Step value 1 to allow only integers, 0.1 to allow integers and numbers with 1 decimal
fr: Valeur d'étape 1 pour permettre uniquement les entiers, 0.1 pour autorise les entiers et les nombre à 1 décimal.

en: Straight forward edit profile forms using %s shortcode.
fr: Simple modification du profil en utilisant le shortcode %s.

en: Strength indicator
fr: Indicateur de sûreté

en: Strong
fr: Fort

en: Subscription Management
fr: Gestion des inscriptions

en: Terms of Agreement
fr: Conditions Générales

en: Textarea
fr: Zone de Texte

en: That field is already added in this form
fr: Ce champ a déjà été ajouté à ce formulaire
    

en: That meta-name is already in use
fr: Le meta-nom est déjà utilisé
    

en: That username is already activated!
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà activé !

en: The "Admin Approval" feature was activated at the time of registration, so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!
fr: La fonctionnalité "Approbation Admin" était activée au moment de l'inscription, donc merci de vous souvenir que vous devez approuver cet utilisateur avant qu'il/elle puisse se connecter !

en: The account %1s has been successfully created!
fr: Votre compte %1s a bien été créé !

en: The best way to add front-end registration, edit profile and login forms.
fr: Le meilleur moyen d'ajouter une inscription via l'interface client, de modifier un profil et des formulaires de connexion.

en: The email address entered wasn't found in the database!
fr: L'adresse de messagerie saisie n'a pas été trouvée dans la base de données !

en: The email you entered is not a valid email address.
fr: L'adresse de messagerie que vous avez entrée n'est pas une adresse de messagerie valide.

en: The entered avatar size is not between 20 and 200
fr: La taille de l'avatar n'est pas comprise entre 20 et 200
    

en: The entered avatar size is not numerical
fr: La taille de l'avatar n'est pas une valeur numérique
    

en: The entered passwords don't match!
fr: Les mots de passe entrés sont différents !

en: The entered row number is not numerical
fr: Le numéro entré pour la ligne n'est pas numérique
    

en: The entered value for the Datepicker is not a valid date-format
fr: La valeur entrée pour l'outil de sélection de date ne respecte pas le format de date
    

en: The following option did not coincide with the ones in the options list: %s
fr: L'option suivante n'a pas coïncidé avec celles de la liste d'options: %s
    

en: The following option(s) did not coincide with the ones in the options list: %s
fr: Le(s) options(s) suivante(s) n'a(ont) pas coïncidé pas avec celles de la liste d'options : %s
    

en: The height of the map.
fr: La hauteur de la carte.

en: The latitude at which the map should be displayed when no pins are attached.
fr: La latitude à laquelle la carte sera affichée quand il n'y a aucune punaise attachée.

en: The longitude at which the map should be displayed when no pins are attached.
fr: La longitude à laquelle la carte sera affichée quand il n'y a aucune punaise attachée.

en: The maximum number of fields has been reached.
fr: Le nombre maximum de champs a été atteint

en: The meta-name can only contain lowercase letters, numbers, _ , - and no spaces.
fr: Le nom de la méta peut seulement contenir des lettres minuscules, des nombres, _ , - et aucun espace.
    

en: The meta-name cannot be empty
fr: Le méta-nom ne peut pas être vide
    

en: The password must have a minimum strength of %s
fr: Le mot de passe doit avoir une résistance minimale de %s

en: The password must have the minimum length of %s characters
fr: Le mot de passe doit avoir une longueur minimale de %s caractères

en: The password you entered is incorrect.
fr: Le mot de passe que vous avez entré n'est pas correct.

en: The passwords do not match
fr: Les mots de passe sont différents

en: The secret key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
fr: La clé secrète de Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>

en: The selected user couldn't be deleted
fr: L'utilisateur sélectionné n'a pas pu être supprimé

en: The selected users have been activated
fr: L'utilisateur sélectionné a bien été activé

en: The selected users have had their activation emails resent
fr: Les e-mails d'activation ont été ré-envoyés aux utilisateurs sélectionnés

en: The serial number couldn't be validated because it expired!
fr: Le numéro de série n'a pas pu être validé car il a expiré !

en: The serial number couldn't be validated because process timed out. This is possible due to the server being down. Please try again later!
fr: Le numéro de série n'a pas pu être validé car le processus a dépassé le délai. Ceci peut être dû à une panne du serveur. Merci de ré-essayer plus tard !

en: The serial number entered couldn't be validated!
fr: Le numéro de série entré n'a pas pu être validé !

en: The serial number is about to expire soon!
fr: Le numéro de série est bientôt sur le point d'expirer!

en: The serial number was successfully validated!
fr: Le numéro de série a bien été validé !

en: The shortcode will be available after you publish this form.
fr: Le shortcode sera disponible après la publication de ce formulaire.

en: The site key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
fr: La clé du site donné par Google est <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>

en: The userlisting will only be visible only to the logged in users
fr: Le listing d'utilisateurs sera visible uniquement par les utilisateurs connectés

en: The userlisting will only be visible to the following roles
fr: Le listing d'utilisateurs sera visible uniquement par les rôles suivants

en: The username entered wasn't found in the database!
fr: Le nom d'utilisateur que vous avez entré n'a pas été trouvé dans la base de données !

en: The usernames cannot be changed.
fr: Les noms d'utilisateur ne peuvent pas être changés.

en: The users selected password at signup
fr: Les mots de passe des utilisateurs sélectionnés à l'enregistrement

en: There was an error in the submitted form
fr: Il y avait une erreur dans le formulaire soumis

en: There was an error performing that action!
fr: Il y a eu une erreur lors de la réalisation de cette action !

en: There was an error while trying to activate the user
fr: Il y a eu une erreur lors de l'activation de l'utilisateur

en: There was an error while trying to activate the user.
fr: Il y a eu une erreur lors de l'activation de cet utilisateur.

en: There was an error while trying to send the activation link to %1$s!
fr: Il y a eu une erreur lors de l'envoi du lien d'activation à %1$s !

en: These redirects happen after a successful action, like registration or after a successful login.
fr: Ces redirections se produisent après une action réussie, comme l'enregistrement ou après une connexion réussie.

en: These settings are also replicated in the "Admin Email Customizer" settings-page upon save.
fr: Ces réglages sont également sauvegardés dans la page des réglages de "Customisation du Mail de l'Administrateur".

en: These settings are also replicated in the "User Email Customizer" settings-page upon save.
fr: Ces paramètres sont aussi répliqués dans la page de paramètres des "E-mails personnalisés aux utilisateurs" lors de la sauvegarde.

en: This email is already in use.
fr: Cette adresse de messagerie est déjà utilisée.

en: This email is already reserved to be used soon.
fr: Cette adresse de messagerie est déjà réservée et sera bientôt utilisée.

en: This field is required
fr: Ce champ est obligatoire

en: This form is empty.
fr: Ce formulaire est vide.

en: This login widget lets you add a login form in the sidebar.
fr: Cette widget d'identification vous permet d'ajouter un formulaire d'identification sur la barre latérale.

en: This message is only visible by administrators
fr: Ce message n'est visible que par les administrateurs.

en: This username already exists.
fr: Ce nom d'utilisateur existe déjà.

en: This username is already activated!
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà activé !

en: This username is already reserved to be used soon.
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà réservé et va bientôt être utilisé.

en: This username is invalid because it uses illegal characters.
fr: Ce nom d'utilisateur est invalide parce qu'elle utilise des caractères illégaux.

en: This username is now active!
fr: Ce nom d'utilisateur est désormais actif !

en: Time Format
fr: Format du temps

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure

en: Timezone Select
fr: Sélection du Fuseau Horaire

en: Title of the field
fr: Titre du champ

en: Title:
fr: Titre :

en: To activate your user, please click the following link:<br><br>%s%s%s<br><br>After you activate it you will receive yet *another email* with your login.
fr: Pour activer votre inscription, cliquez s'il vous plaît, sur le lien suivant :<br><br>%s%s%s<br><br>Après l'avoir activée, vous allez recevoir * un autre courriel * avec votre procédure de connexion.

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sNetwork Settings%2$s, and under Registration Settings make sure to check “User accounts may be registered”. %3$sDismiss%4$s
fr: Pour permettre aux utilisateurs de s'enregistrer sur votre site via Profile Builder, vous devez d'abord activer l'enregistrement des utilisateurs. Aller à %1$s Paramètres Network %2$s, et sous Paramètres d'enregistrement assurez-vous de vérifier "Les comptes utilisateur peuvent être enregistrés». %3$s Renvoyer %4$s

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sSettings -> General%2$s tab, and under Membership make sure to check “Anyone can register”. %3$sDismiss%4$s
fr: Pour autoriser les utilisateurs de s'inscrire sur le site via Profile Builder, vous devez permettre l'enregistrement des utilisateurs. Allez à  %1$sSettings -> General%2$s  et cocher la case " Tout le monde peut s'enregistrer". %3$sEffacer%4$s

en: To create a page containing the users registered to this current site/blog, insert the following shortcode in a page of your chosing: %s.
fr: Pour créer une page contenant les utilisateurs enregistrés à ce site/blog, insérer le shortcode suivant dans une page de votre choix: %s.

en: To use reCAPTCHA you must get an API key from
fr: Pour utiliser reCAPTCHA vous devez avoir une clé d'API de

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from:
fr: Pour utiliser reCAPTCHA vous devez avoir une clé publique d'API de :

en: Town / City
fr: Ville

en: Type your password again.
fr: Re-tapez votre mot de passe.

en: Type your password.
fr: Tapez votre mot de passe.

en: Unapprove
fr: Refuser

en: Unapproved
fr: Refusé

en: Unapproved User Notification
fr: Notification lors du refus d'un utilisateur

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Upgrade Profile Builder
fr: Mettre à jour Profile Builder

en: Upload
fr: Télécharger

en: Use these shortcodes on the pages you want the forms to be displayed:
fr: Utilisez ces shortcodes sur les pages où vous voulez que les formulaires s'affichent :

en: Use this shortcode on the page you want the form to be displayed:
fr: Utilisez ce shortcode sur la page où vous voulez que le formulaire soit affiché :

en: User Approval Notification
fr: Notification lors de l'approbation d'un utilisateur

en: User Count
fr: Nombre d'utilisateurs

en: User Email Customizer
fr: E-mails personnalisés à l'utilisateur

en: User Fields Tags
fr: Les étiquettes des champs utilisateurs

en: User ID
fr: Identifiant utilisateur

en: User ID / Username
fr: Identifiant d'utilisateur / Nom d'utilisateur

en: User ID or Username
fr: Identifiant d'utilisateur ou Nom d'utilisateur

en: User Id
fr: ID de l'utilisateur

en: User Listing
fr: Listing d'utilisateurs

en: User Meta
fr: Méta-information de l'utilisateur

en: User Nicename
fr: Pseudo utilisateur

en: User Role
fr: Rôle utilisateur

en: User Role based Redirects
fr: Redirection basée sur le rôle de l'utilisateur

en: User Roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: User Roles Order
fr: Ordre des Rôles utilisateur 

en: User not found
fr: Utilisateur introuvable.

en: User successfully approved!
fr: L'utilisateur a bien été approuvé !

en: User successfully deleted!
fr: L'utilisateur a bien été supprimé !

en: User successfully unapproved!
fr: L'utilisateur a bien été refusé !

en: User to edit:
fr: Utilisateur à modifier :

en: User-Role
fr: Rôle-Utilisateur

en: User-status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Userlisting Settings
fr: Paramètres du listing d'utilisateurs

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username and Email
fr: Nom utilisateur et Email

en: Username or E-mail
fr: Nom d'utilisateur ou adresse de messagerie.

en: Username or Email
fr: Pseudo ou Email

en: Usernames cannot be changed.
fr: Les noms d'utillisateur ne peuvent pas être modifiés.

en: Users can register themselves or you can manually create users here.
fr: Merci de ne pas re-créer de compte si vous en avez déjà un.

en: Users cannot currently register themselves, but you can manually create users here.
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas s'inscrire eux-mêmes, mais vous pouvez les créer manuellement ici.

en: Users successfully approved!
fr: Les utilisateurs ont bien été approuvés !

en: Users successfully deleted!
fr: Les utilisateurs ont bien été supprimés !

en: Users successfully unapproved!
fr: Les utilisateurs ont bien été refusés !

en: Users with Unconfirmed Email Address
fr: Utilisateurs avec une adresse de messagerie non-confirmée

en: Valid tags {{reply_to}} and {{site_name}}
fr: Tags valides {{reply_to}} et {{site_name}}

en: Value must be a multiplier of %1$s
fr: La valeur doit être un multiple de %1$s

en: Value must be greater than or equal to %1$s
fr: La valeur doit être plus grande ou égale à %1$s

en: Value must be less than or equal to %1$s
fr: La valeur doit être plus petite ou égale à %1$s 

en: Very Weak
fr: Très faible

en: Very weak
fr: Très faible

en: View Map
fr: Voir sur le plan

en: View all extra shortcode parameters
fr: Voir tous les paramètres des shortcodes supplémentaires

en: View the Edit-profile Form
fr: Voir le formulaire de modification de profil

en: View the Registration Form
fr: Voir le formulaire d'inscription

en: View the User Listing
fr: Voir le listing d'utilisateurs

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visible choices
fr: Choix visibles

en: Visible only to logged in users?
fr: Visible uniquement aux utilisateurs connectés ?

en: Visible to following Roles
fr: Visible pour les rôles suivants

en: Weak
fr: Faible

en: Website
fr: Site web

en: Welcome to %1$s!<br/><br/><br/>Your username is:%2$s
fr: Bienvenu sur %1$s !<br/><br/><br/>Votre identifiant est : %2$s

en: Welcome to %1$s!<br/><br/><br/>Your username is:%2$s and password:%3$s
fr: Bienvenue sur %1$s!<br/><br/><br/>Votre nom d'utilisateur est :%2$s <br/><br/>Votre mot de passe est celui que vous avez choisi lors de votre inscription.
    

en: Whether the field is required or not
fr: Si le champ est obligatoire ou pas

en: Whether the field should be added to the WooCommerce checkout form or not
fr: Le champ facture doit être ajouté ou non au formulaire de WooCommerce

en: Whether to automatically log in the newly registered user or not<br/>Only works on single-sites without "Admin Approval" and "Email Confirmation" features activated<br/>WARNING: Caching the registration form will make automatic login not work
fr: Si un utilisateur nouvellement inscrit sera connecté automatiquement ou pas<br/>Ne fonctionne que sur les sites ayant un nom de domaine unique et ayant désactivé les paramètres "Approbation Admin" et "Confirmation de l'adresse de messagerie"<br/>ATTENTION: La mise en cache du formulaire d'inscription empêchera la connexion automatique de fonctionner

en: Whether to redirect the user to a specific page or not
fr: Si l'utilisateur doit être redirigé vers une page spécifique ou pas

en: Which redirect happens depends on the following priority:
fr: Cette redirection dépend de la priorité suivante:

en: With Extra Profile Fields you can create the exact registration form your project needs.
fr: Avec les champs supplémentaires de profil vous pouvez créer le formulaire exact d'inscription dont votre projet a besoin.

en: With Profile Builder Pro v2 you can display different fields in the registration and edit profile forms, using the Multiple Registration & Edit Profile Forms module.
fr: Avec Profile Builder Pro v2, vous pouvez afficher différents champs dans les formulaires d'inscription et modifier les profils, en utilisant l'enregistrement multiple et Modifier le module Profil Forms.

en: With the new Subscriptions Field in Profile Builder, your registration forms will allow your users to sign up for paid accounts.
fr: Avec le nouveau champ abonnements dans Profile Builder, vos formulaires d'inscription permettront à vos utilisateurs de s'inscrire pour les comptes payés.

en: With these you can redirect various WordPress forms and pages to pages created with profile builder.
fr: Avec ceux-ci, vous pouvez rediriger différentes formes et pages WordPress vers des pages créées avec profil builder.

en: WooCommerce Sync
fr: Synchronisation WooCommerce

en: WooCommerce needs to be installed and activated for Profile Builder - WooCommerce Sync Add-on to work!
fr: WooCommerce doit être installé et activé pour Profile Builder - Le module WooCommerce doit être synchronisé pour être opérationnel!

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, I'd like to create a new site
fr: Oui, j'aimerais créer un nouveau site

en: You are already logged in. You can change your password on the edit profile form.
fr: Vous êtes déjà connecté. Vous pouvez changer votre mot de passe dans le formulaire de modification de profile.

en: You are currently logged in as %1$s. %2$s
fr: Vous êtes actuellement connecté en tant que %1$s. %2$s

en: You are currently logged in as %1s. You don't need another account. %2s
fr: Vous êtes actuellement connecté comme %1s.Vous n'avez pas besoin d'un autre compte. %2s

en: You are currently logged in as %s.
fr: Vous êtes actuellement connecté en tant que %s.

en: You are not allowed to do this.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à faire cela.

en: You can add the information for the %s after you add a entry
fr: Vous pouvez ajouter l'information pour le %s après avoir ajouté une entrée

en: You can find a list of unconfirmed email addresses %1$sUsers > All Users > Email Confirmation%2$s.
fr: Vous pouvez trouver une liste d'adresses de messagerie non-confirmées sous %1$sUtilisateurs > Tous les Utilisateurs > Confirmation de l'adresse de messagerie %2$s.

en: You can find a list of users at %1$sUsers > All Users > Admin Approval%2$s.
fr: Vous pouvez trouver une liste d'utilisateurs à %1$sUtilisateurs > Tous les Utilisateurs > Approbation par l'Admin %2$s.

en: You can find it in the Profile Builder menu.
fr: Vous pouvez le trouver dans le menu Profile Builder.

en: You can find the default file here: %1$s
fr: Vous pouvez trouver le fichier par défaut ici: %1$s

en: You can't add duplicate redirects!
fr: Vous ne pouvez pas ajouter des redirections dupliqués!

en: You cannot register this user role
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer ce rôle d'utilisateur

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI.
fr: Vous décidez qui est un utilisateur sur votre site. Soyez informé par e-mail ou approuvez plusieurs utilisateurs d'un coup à partir de l'IU WordPress.

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI. Enable Admin Approval by upgrading to %1$sHobbyist or PRO versions%2$s.
fr: Vous décidez qui est utilisateur sur votre site. Soyez informé par e-mail ou approuvez plusieurs utilisateurs d'un coup à partir de l'IU WordPress. Activer l'approbation Admin en évoluant vers les versions %1$sHobbyist ou PRO %2$s.

en: You do not have permission to view this user list.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir cette liste d'utilisateurs.

en: You do not have the required user role to view this user list.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir cette liste d'utilisateurs.

en: You don't have any pagination settings on this userlisting!
fr: Vous n'avez pas de paramètres de pagination sur ce listing d'utilisateurs !

en: You either don't have permission for that action or there was an error!
fr: Soit vous n'avez pas la permission de réaliser cette action soit il y a eu une erreur !

en: You have successfully reset your password to: %1$s
fr: Vous avec bien ré-initialisé votre mot de passe pour: %1$s

en: You must be logged in to edit your profile.
fr: Vous devez être connecté pour modifier votre profil.

en: You must enter a valid email address.
fr: Vous devez entrer une adresse mail valide.

en: You must enter a value for the date-format
fr: Vous devez entrer une valeur de formattage de date
    

en: You must enter a value for the row number
fr: Vous devez entrer une valeur pour le numéro de la ligne
    

en: You must enter the secret key
fr: Vous devez entrer la clé secrète
    

en: You must enter the site key
fr: Vous devez saisir la clé du site.
    

en: You must select a field
fr: Vous devez sélectionner un champ
    

en: You need to activate the Userlisting feature from within the "Modules" tab!
fr: Vous devez activer le listing d'utilisateurs à partir de l'onglet "Modules" !

en: You need to specify the title of the form before creating it
fr: Vous devez spécifier le titre du formulaire avant de le créer

en: You use the following tags in your URLs to redirect users to various pages.
fr: Vous utilisez les balises suivantes dans vos URL pour rediriger les utilisateurs vers différentes pages.

en: You will receive a link to create a new password via email.
fr: Vous recevrez un lien par E-mail pour créer un nouveau mot de passe.

en: You will soon be redirected automatically. If you see this page for more than %1$d seconds, please click %2$s.%3$s
fr: Vous serez bientôt redirigé automatiquement. Si vous voyez cette page pendant plus de %1$d secondes, merci de cliquer sur %2$s.%3$s

en: Your account has been successfully created!
fr: Votre compte à été créé avec succès!

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
fr: Votre compte doit être confirmé par un administrateur avant de pouvoir vous connecter.

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Recovery" feature.
fr: Un administrateur doit approuver votre compte avant que vous ne puissiez utiliser la fonctionnalité "Mot de passe perdu".

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Reset" feature.
fr: Votre compte doit être confirmé par un administrateur avant que vous ne puissiez utiliser la fonctionnalité "Ré-initialisation du mot de passe".

en: Your account on %1$s has been approved!
fr: Votre compte sur %1$s a été approuvé !

en: Your account on %1$s has been unapproved!
fr: Votre compte sur %1$s a été refusé !

en: Your account on {{site_name}} has been approved!
fr: Votre compte sur {{site_name}} a été approuvé !

en: Your account on {{site_name}} has been unapproved!
fr: Votre compte sur {{site_name}} a été refusé !

en: Your email was successfully confirmed.
fr: Votre adresse de messagerie a bien été confirmée.

en: Your password has been successfully changed!
fr: Votre mot de passe a bien été changé !

en: Your profile has been successfully updated!
fr: Votre profil a bien été mis à jour !

en: Your selected password at signup
fr: Votre mot de passe sélectionné lors de l'inscription

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again
fr: Votre session a expiré ! Merci de rafraîchir la page et de ré-essayer

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again.
fr: Votre session a expiré ! Merci de rafraîchir la page et de ré-essayer.

en: Your site url will look like this:<br>
fr: Votre site va ressembler à ceci :<br>

en: [%1$s] Activate %2$s
fr: [%1$s] Activer %2$s

en: [%1$s] Your new account information
fr: [%1$s] Nouvelles informations à propos de votre compte

en: [{{site_name}}] Activate {{username}}
fr: [{{site_name}}] Activer {{username}}

en: [{{site_name}}] Notice of Email Change
fr: [{{site_name}}] Notification du changement d'email

en: [{{site_name}}] Password Reset
fr: [{{site_name}}] Réinitialisation Mot de passe

en: [{{site_name}}] Password Reset Successfully
fr: [{{site_name}}] Mot de passe réinitialisé avec succès

en: approve this user?
fr: approuver cet utilisateur ?

en: approved
fr: approuvé

en: confirm this email yourself?
fr: confirmer cette adresse de messagerie vous-même ?

en: delete this user from the _signups table?
fr: supprimer cet utilisateur de la table _signups ?

en: delete this user?
fr: supprimer cet utilisateur ?

en: displays all users except the ones you specified the user_id for
fr: affiche tous les utilisateurs, sauf ceux dont vous avez spécifié l'ID

en: displays only the users that you specified the user_id for
fr: affiche uniquement les utilisateurs dont vous avez spécifié l'ID utilisateur

en: displays users having a certain meta-value within a certain (extra) meta-field
fr: affiche les utilisateurs ayant une certaine méta-valeur dans un certain méta-champ

en: generates a url of the current website homepage.
fr: génère une URL de la page d'accueil du site actuel.

en: here
fr: ici

en: in WordPress the <a target='_blank' href='https://codex.wordpress.org/Function_Reference/site_url'>site url</a> can be different then the home url
fr: dans WordPress l'<a target='_blank' href='https://codex.wordpress.org/Function_Reference/site_url'>URL du site</a> peut être différente de l'url principale

en: is not a number.
fr: n'est pas un nombre.

en: is not a valid phone number.
fr: n'est pas un numéro de téléphone valide.

en: must be a greater than or equal to
fr: doit être plus grand ou égal à 

en: must be a multiplier of
fr: doit être un multiple de

en: must be less than or equal to
fr: doit être inférieur ou égal à 

en: required
fr: obligatoire

en: resend the activation link?
fr: ré-envoyer le lien d'activation ?

en: show
fr: Montrer

en: the ID of the user
fr: l'identifiant de l'utilisateur

en: the URL of the previously visited page
fr: l'URL de la page visitée précédemment

en: the URL sanitized version of the username, the user nicename can be safely used in URLs since it can't contain special characters or spaces.
fr: l'URL version aseptisée du nom d'utilisateur, le véritable nom utilisateur peut être utilisé en toute sécurité dans les URL, car il ne peut pas contenir des caractères spéciaux ou des espaces.

en: unapprove this user?
fr: refuser cet utilisateur ?

en: unapproved
fr: refusé

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: username or email
fr: Pseudo ou Email
