Profile Builder - en to ar translation catalogue (1176 entries)

en: 
    <h3>Good News!</h3>
    <p>An administrator has just approved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
ar: 
    <h3> أخبار جيدة! </ h3>
    <p> وافق المشرف على حسابك: {{username}} على {{site_name}}. </ p>
    

en: 
    <h3>Hello,</h3>
    <p>Unfortunatelly an administrator has just unapproved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
ar: 
    <H3> مرحبا، </ H3>
    <p> للأسف، لم قام المشرف بعدم الموافقة على حسابك: {{username}} على {{site_name}}. </ p>
    

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
ar: 
    <h3> مرحبا بك في {{site_name}}! </ h3>
    <p> اسم المستخدم هو: {{username}} وكلمة المرور: {{password}} </ p>
    

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
    <p>Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.</p>
ar: 
    <h3> مرحبا بك في {{site_name}}! </ h3>
    <p> اسم المستخدم هو: {{username}} وكلمة المرور: {{password}} </ p>
    <p> قبل أن تتمكن من الدخول إلى حسابك، يجب على المشرف الموافقة عليه. سيتم إعلامك عبر البريد الإلكتروني. </ p>
    

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
ar: 
    <p> مشترك جديد في {{site_name}}. </ p>
    <p> اسم المستخدم: {{username}} </ P>
    <p> البريد الالكتروني: {{user_email}} </ P>
    

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
    <p>The Admin Approval feature was activated at the time of registration,
    so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!</p>
ar: 
    <p> مشترك جديد في {{site_name}}. </ p>
    <p> اسم المستخدم: {{username}} </ P>
    <p> البريد الالكتروني: {{user_email}} </ P>
    <p> تم تنشيط ميزة الموافقة على المشرف في وقت التسجيل،
    لذا يرجى تذكر أنك تحتاج إلى الموافقة على هذا المستخدم قبل أن يتمكن من تسجيل الدخول! </ p>
    

en: 
    <p>Someone requested that the password be reset for the following account: {{site_name}}<br/>
    Username: {{username}}</p>
    <p>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.</p>
    <p>To reset your password, visit the following address:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>
ar: 
    <p> طلب شخص ما إعادة تعيين كلمة المرور للحساب التالي: {{site_name}} <br/>
    اسم المستخدم: {{username}} </ p>
    <p> إذا كان هذا خطأ، فتجاهل هذا البريد الإلكتروني ولن يحدث أي شيء. </ p>
    <p> لإعادة تعيين كلمة المرور، انتقل إلى العنوان التالي: <br/>
    {{{reset_link}}} </ P>
    

en: 
    <p>To activate your user, please click the following link:<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>After you activate, you will receive another email with your credentials.</p>
ar: 
    <p> لتنشيط المستخدم، يرجى النقر على الرابط التالي: <br/>
    {{{activation_link}}} </ P>
    <p> بعد التنشيط، ستتلقى رسالة بريد إلكتروني أخرى تتضمن بيانات اعتمادك. </ p>
    

en: 
    <p>You have successfully reset your password to: {{password}}</p>
ar: 
    <p> لقد أعدت تعيين كلمة المرور بنجاح إلى: {{password}} </ p>
    

en: 
    <p>{{username}} has requested a password change via the password reset feature.</p>
    <p>His/her new password is: {{password}}</p>
ar: 
    <p> {{username}} قام بطلب تغيير كلمة المرور عبر ميزة إعادة تعيين كلمة المرور. </ p>
    <p> كلمة المرور الجديدة هي: {{password}} </ p>
    

en:  * only available in the %1$sHobbyist and Pro versions%2$s.
ar: * متوفر فقط في إصدارات %1$sHobbyist و Pro%2$s.

en:  Serial Number:
ar: الرقم التسلسلي

en:  Your serial number is about to expire, please %1$s Renew Your License%2$s.
ar: الرقم التسلسلي الخاص بك على وشك الانتهاء، يرجى %1$s تجديد الترخيص الخاص بك%2$s.

en:  Your serial number is expired, please %1$s Renew Your License%2$s.
ar: انتهت صلاحية الرقم التسلسلي، يرجى %1$s تجديد الترخيص%2$s.

en:  is also activated. You need to deactivate it before activating this version of the plugin.
ar: يتم التفعيل أيضا. تحتاج إلى إلغاء تفعيله قبل تفعيل هذا الإصدار من الإضافة.

en: "Admin Approval" Activated:
ar: "موافقة المشرف" مفعلة

en: "Admin Approval" Feature:
ar: ميزة "موافقة المشرف":

en: "Admin Approval" on User Role:
ar: "موافقة المشرف" على دور المستخدم:

en: "Email Confirmation" Activated:
ar: "تأكيد البريد الإلكتروني" مفعل:

en: "Email Confirmation" Landing Page:
ar: صفحة هبوط "تأكيد البريد الإلكتروني":

en: "Email" - users can Log In only with Email.
ar: "البريد الإلكتروني" - يمكن للمستخدمين تسجيل الدخول بالبريد الإلكتروني فقط.

en: "Username and Email" - users can Log In with both Username and Email.
ar: "اسم المستخدم والبريد الإلكتروني" - يمكن للمستخدمين تسجيل الدخول بكل من اسم المستخدم والبريد الإلكتروني.

en: "Username" - users can Log In only with Username.
ar: "اسم المستخدم" - يمكن للمستخدمين تسجيل الدخول باسم المستخدم فقط.

en: %1$s has requested a password change via the password reset feature.<br/>His/her new password is:%2$s
ar: %1$s قام بطلب تغيير كلمة المرور عبر ميزة إعادة تعيين كلمة المرور. <br/> كلمة المرور الجديدة هي:%2$s

en: %1$s of %2$s
ar: %1$s من %2$s

en: %s couldn't be deleted
ar: %s لا يمكن حذفها

en: %s pending
ar: %s معلقة

en: &laquo; Prev
ar: &laquo; السابق

en: &laquo;&laquo; First
ar: &laquo;&laquo; الأول

en: (e.g. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)
ar: (مثال. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)

en: (no title)
ar: (لايوجد عنوان)

en: ** only available in the %1$sPro version%2$s.
ar: * متوفر فقط في %1$sإصدارات Pro%2$s.

en: . Extra Field Types are available in <a href="%s">Hobbyist or PRO versions</a>.
ar: . تتوفر أنواع الحقول الإضافية في <a href="%s"> إصدارات Hobbyist أو PRO</a>.

en: ... Choose
ar: ... اختر

en: ...Choose
ar: ...اختر

en: 1 item
ar: عنصر %sعنصر واحد%s عنصر%s عناصر%s عنصر%s عنصر

en: <br><br>Also, you will be able to visit your site at
ar: <br><br>كما ستتمكن من زيارة موقعك على

en: <br><br>You can visit your site at
ar: <br><br>يمكنك زيارة موقعك على

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to product downloads, automatic updates and support. %3$sRenew now and get 40&#37; off %4$s %5$sDismiss%6$s</p>
ar: <p>إن ترخيص <strong>Profile Builder</strong> قد انتهى. <br/>الرجاء %1$s تجديد الترخيص %2$s لمتابعة تلقي إمكانية الوصول |إلى تحميل المنتجات والتحديثات التلقائية والدعم. %3$s جدد الآن واحصل على خصم 40&#37; %4$s %6$s تجاهل %7$s</p>

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> license is about to expire on %5$s. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to product downloads, automatic updates and support. %3$sRenew now and get 40&#37; off %4$s %6$sDismiss%7$s</p>
ar: <p>إن ترخيص <strong>Profile Builder</strong> على وشك الانتهاء في  %5$s. <br/>الرجاء %1$s تجديد الترخيص %2$s لمتابعة تلقي إمكانية الوصول |إلى تحميل المنتجات والتحديثات التلقائية والدعم. %3$s جدد الآن واحصل على خصم 40&#37; %4$s %6$s تجاهل %7$s</p>

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> serial number is invalid or missing. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s</p>
ar: <p> الرقم التسلسلي <strong> Profile Builder </ strong> غير صالح أو مفقود. <br/> يرجى%1$s تسجيل نسختك%2$s لتلقي إمكانية الوصول إلى التحديثات التلقائية والدعم. هل تحتاج إلى مفتاح ترخيص؟ %3$sاشتري واحد الآن%4$s </ p>

en: <pre>Redirect</pre><pre>URL</pre>
ar: <pre>إعادة توجيه</pre><pre>URL</pre>

en: <pre>Title (Type)</pre>
ar: <pre>العنوان (نوع)</pre>

en: <pre>Title</pre><pre>Type</pre><pre>Meta Name</pre><pre class="wppb-mb-head-required">Required</pre>
ar: <pre>العنوان</pre><pre>النوع</pre><pre>الاسم الوصفي</pre><pre class="wppb-mb-head-required">مطلوب</pre>

en: <pre>User ID / Username</pre><pre>Redirect</pre><pre>URL</pre>
ar: <pre>معرف المستخدم / اسم المستخدم</pre><pre>إعادة توجيه</pre><pre>URL</pre>

en: <pre>User Role</pre><pre>Redirect</pre><pre>URL</pre>
ar: <pre>دور المستخدم</pre><pre>إعادة توجيه</pre><pre>URL</pre>

en: <span style="color:red;">Note:</span> changing the form title also changes the shortcode!
ar: <span style="color:red;">ملاحظة:</span> يؤدي تغيير عنوان النموذج أيضا إلى تغيير الرمز القصير!!

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have a minimum strength of %s
ar: <strong> خطأ </ strong>: يجب أن يكون الحد الأدنى من القوة لكلمة المرور %s

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have the minimum length of %s characters
ar: <strong> خطأ </ strong>: يجب أن يكون الحد الأدنى لعدد أحرف كلمة المرور %s

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
ar: <strong> خطأ </ strong>: يجب تأكيد حسابك من قبل المشرف قبل أن تتمكن من تسجيل الدخول.

en: A new account has been created for you on {{site_name}}
ar: تم إنشاء حساب جديد لك على {{site_name}}

en: A new subscriber has (been) registered!
ar: قد تم تسجيل مشترك جديد (تم)!

en: A unique, auto-generated ID for this particular field<br/>You can use this in conjuction with filters to target this element if needed<br/>Can't be edited
ar: معرف فريد يتم إنشاؤه تلقائيا لهذا الحقل بالذات <br/> يمكنك استخدام هذا الخيار مع فلاتر لاستهداف هذا العنصر إذا لزم الأمر <br/> لا يمكن تعديله

en: About Yourself
ar: عن الكاتب

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
ar: قبول دفعات المستخدم، إنشاء خطط الاشتراك وتقييد المحتوى على موقعك.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your website.
ar: قبول دفعات المستخدم، إنشاء خطط الاشتراك وتقييد المحتوى على موقعك.

en: Account Management
ar: إدارة الحساب

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activation Key
ar: مفتاح التفعيل

en: Activation Link
ar: رابط التفعيل

en: Activation Url
ar: Url التفعيل

en: Active
ar: مفعّل

en: Add Entry
ar: إضافة إدخال

en: Add Field
ar: إضافة حقل

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add User
ar: أضف مستخدم جديد

en: Add a number from 0 to 19. The higher the number the higher the zoom.
ar: إضافة رقم من 0 إلى 19. كل ما زاد الرقم زاد التكبير.

en: Add new Edit-profile Form
ar: إضافة استمارة جديدة لتعديل الملف الشخصي

en: Add new Registration Form
ar: إضافة استمارة تسجيل جديده

en: Add new User Listing
ar: إضافة قائمة مستخدم جديدة

en: Add your HTML (or text) content
ar: أضف محتوى HTML (أو نص)

en: Add-On has been activated
ar: تم تفعيل الإضافة

en: Add-On has been deactivated.
ar: تم تعطيل الإضافة.

en: Add-On is <strong>active</strong>
ar: الإضافة <strong>مفعلة</strong>

en: Add-On is <strong>inactive</strong>
ar: الإضافة <strong>غير مفعلة</strong>

en: Add-On is Active
ar: الإضافة مفعلة

en: Add-Ons
ar: إضافات

en: Admin Approval
ar: موافقة المشرف

en: Admin Approval (*)
ar: موافقة المشرف (*)

en: Admin Bar Settings
ar: إعدادات شريط المشرف

en: Admin Email Customizer
ar: مخصص البريد الإلكتروني للمشرف

en: Admin Notification for User Password Reset
ar: إعلام المشرف للمستخدم عند إعادة تعيين كلمة المرور

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Afghanistan Afghani
ar: أفغانستان الأفغاني

en: After Edit Profile
ar: بعد تعديل الملف الشخصي

en: After Login
ar: بعد تسجيل الدخول

en: After Logout
ar: بعد تسجيل الخروج

en: After Profile Update...
ar: بعد تعديل الملف الشخصي...

en: After Registration
ar: بعد التسجيل

en: After Registration...
ar: بعد التسجيل...

en: After Successful Email Confirmation
ar: بعد تأكيد البريد الإلكتروني بنجاح

en: After Successful Password Reset
ar: بعد إعادة كلمة المرور بنجاح

en: After login redirect URL (optional):
ar: URL إعادة توجيه تسجيل الدخول (اختياري):

en: Agree To Terms Checkbox
ar: موافق على مربع الشروط

en: Aland Islands
ar: جزر آلاند

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Albania Lek
ar: ليك ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: All Users
ar: كل المستخدمين

en: All users have been successfully deleted
ar: تم حذف جميع المستخدمين بنجاح

en: All-userlisting Template
ar: قالب قائمة جميع المستخدمين

en: Allow Users to Log in With:
ar: السماح للمستخدمين بتسجيل الدخول باستخدام:

en: Allow different user roles to edit their specific information. Set up multiple edit-profile forms with different fields for certain user roles.
ar: السماح لأدوار المستخدمين المختلفة بتعديل معلوماتهم الخاصة. إعداد نماذج تعديل الملف الشخصي متعددة مع حقول مختلفة لبعض أدوار المستخدم.

en: Allow users to log in with their email or username when accessing your site.
ar: السماح للمستخدمين بتسجيل الدخول باستخدام البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم عند الدخول إلى موقعك.

en: Allow users to recover their password in the front-end using the %s.
ar: السماح للمستخدمين باستعادة كلمة المرور في الواجهة الأمامية باستخدام %s.

en: Allow your users to have <strong>paid accounts with Profile Builder</strong>. %1$sFind out how >%2$s %3$sDismiss%4$s
ar: السماح للمستخدمين بالحصول على <strong>حسابات مدفوعة باستخدام أداةProfile Builder</strong>. %1$sمعرفة المزيد >%2$s %3$sتجاهل%4$s

en: Allowable Values
ar: القيم المسموح بها

en: Allowed Image Extensions
ar: صيغ الصور المسموح بها

en: Allowed Upload Extensions
ar: الصيغ المسموح رفعها

en: Allowed time to display any success messages (in seconds)
ar: الوقت المسموح به لعرض أية رسائل نجاح (بالثواني)

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: An administrator has just approved your account on %1$s (%2$s).
ar: لقد وافق المشرف على حسابك للتو على %1$s (%2$s).

en: An administrator has just unapproved your account on %1$s (%2$s).
ar: لم يوافق المشرف سوى على حسابك في %1$s (%2$s).

en: An error occurred, please try again later.
ar: لقد حدث خطأ، رجاء أعد المحاولة لاحقا.

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Antarctica
ar: القارة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Apply
ar: تطبيق

en: Approve
ar: موافقة

en: Approved
ar: موافقة

en: Are you sure you want to delete this?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا؟

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Argentina Peso
ar: البيزو الأرجنتيني

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Aruba Guilder
ar: أروبا غيلدر

en: As an administrator you cannot change your role.
ar: بصفتك مشرفا، لا يمكنك تغيير دورك.

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Australia
ar: أستراليا

en: Australia Dollar
ar: دولار استرالي

en: Austria
ar: النمسا

en: Author Archive ( http://sitename.com/author/admin )
ar: أرشيف المؤلف (http://sitename.com/author/admin)

en: Automatically Log In
ar: تسجيل الدخول تلقائيا

en: Available Tags
ar: الوسوم المتاحة

en: Available in All Versions
ar: متوفر في جميع الإصدارات

en: Available in Hobbyist and Pro Versions
ar: متوفر في اصدارات Hobbyist و Pro

en: Available tags for dynamic URLs
ar: الوسوم المتاحة لعناوين URL الديناميكية

en: Avatar
ar: الصورة الرمزية

en: Avatar Size
ar: حجم الصورة الرمزية

en: Avatar Size (All-userlisting)
ar: حجم الصورة الرمزية (كل المستخدمين)

en: Avatar Size (Single-userlisting)
ar: حجم الصورة الرمزية (قائمة مستخدم واحد)

en: Avatar Upload
ar: رفع الصورة الرمزية

en: Avatar or Gravatar
ar: صورة رمزية أو Gravatar

en: Azerbaijan
ar: أزربيجان

en: Azerbaijan New Manat
ar: أذربيجان الجديدة مانات

en: Back
ar: رجوع

en: Bahamas
ar: البهاماس

en: Bahamas Dollar
ar: الدولار الباهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Bangladeshi taka
ar: تاكا بنغلاديشية

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Barbados Dollar
ar: دولار بربادوس

en: Basic Information
ar: معلومات اساسية

en: Beautiful registration forms fully customizable using the %s shortcode.
ar: أشكال تسجيل جميلة للتخصيص بشكل كامل باستخدام %s الرمز القصير.

en: Before you can access your account %1s, an administrator has to approve it. You will be notified via email.
ar: قبل أن تتمكن من الدخول إلى حسابك %1s، يحتاج المشرف إلى الموافقة عليه. سيتم إعلامك عبر البريد الإلكتروني.

en: Before you can access your account %1s, you need to confirm your email address. Please check your inbox and click the activation link.
ar: قبل أن تتمكن من الدخول إلى حسابك %1s، يجب تأكيد عنوان بريدك الإلكتروني. يرجى التحقق من البريد الوارد والنقر على رابط التفعيل.

en: Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.
ar: قبل أن تتمكن من الدخول إلى حسابك، يحتاج المشرف إلى الموافقة عليه. سيتم إعلامك عبر البريد الإلكتروني.

en: Behaviour
ar: سلوك

en: Belarus
ar: بيلاروس

en: Belarus Ruble
ar: روبل روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: البلجيك

en: Belize
ar: بليز

en: Belize Dollar
ar: دولار بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bermuda Dollar
ar: دولار برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Biographical Info
ar: السيرة الذاتية

en: Blog Details
ar: تفاصيل المدونة

en: Blog Details - only appears on the Registration page!
ar: تفاصيل المدونة - يظهر فقط على صفحة التسجيل!

en: Blog URL
ar: عنوان المدونة

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bolivia Boliviano
ar: بوليفيا بوليفيانو

en: Bolivia, __( Plurinational State of
ar: بوليفيا، __ (دولة - المتعددة القوميات

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar: بونير، سينت أوستاتيوس وسابا

en: Bonaire, __( Sint Eustatius and Saba
ar: بونير، __ (سينت أوستاتيوس وسابا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Marka
ar: ماركا للتحويل البوسنة والهرسك

en: Both fields are empty.
ar: كلا الحقلين فارغين

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Botswana Pula
ar: بوتسوانا، بولا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Brazil Real
ar: ريال برازيلي

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط البريطاني الهندي

en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجن البريطانية

en: Brunei
ar: بروناي

en: Brunei Darussalam
ar: دولار بروناى دار السلام

en: Brunei Darussalam Dollar
ar: دولار بروناى دار السلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Bulgaria Lev
ar: بلغاريا ليف

en: Bulk Actions
ar: إجراءات جملة

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cabo Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cambodia Riel
ar: ريال كمبودي

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Can contain the following dynamic tags:{{homeurl}}, {{siteurl}}, {{user_id}}, {{user_nicename}}, {{http_referer}}
ar: يمكن أن يحتوي على الوسوم الديناميكية التالية:{{homeurl}}, {{siteurl}}, {{user_id}}, {{user_nicename}}, {{http_referer}}

en: Canada
ar: كندا

en: Canada Dollar
ar: دولار كندي

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Cayman Islands Dollar
ar: دولار جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Change heading field size on front-end forms
ar: تغيير حجم حقل العنوان في نماذج الواجهة الأمامية

en: Changed Email Address Notification
ar: إشعار تغيير عنوان البريد الإلكتروني

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ar: تحقق من بريدك الإلكتروني للحصول على رابط التأكيد.

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Chile
ar: تشيلي

en: Chile Peso
ar: شيلي بيزو

en: China
ar: الصين

en: China Yuan Renminbi
ar: الصين يوان رينمينبي

en: Choose how multiple selections affect the results
ar: اختر كيفية تأثير التحديدات المتعددة على النتائج

en: Choose one of the supported field types
ar: اختر أحد أنواع الحقول المدعومة

en: Choose one of the supported fields you manage <a href="
ar: اختر أحد الحقول المدعومة التي تديرها <a href= "

en: Choose the facet menu type
ar: اختر نوع قائمة الواجهه

en: Choose the facet name that appears on the frontend
ar: اختر اسم الواجهة الذي يظهر على الواجهة الأمامية

en: Choose the fields in which the Search Field will look in
ar: اختر الحقول التي سيتم البحث فيها

en: Choose the meta field for the facet menu
ar: اختر حقل ميتا لقائمة الواجهه

en: Choose what role the user will have after (s)he registered<br/>If not specified, defaults to the role set in the WordPress settings
ar: اختر الدور الذي سيحصل عليه المستخدم بعد تسجيله <br/> إذا لم يتم تحديده، فسيتم تعيين الإعدادات الافتراضية على الدور المحدد في إعدادات ووردبريس

en: Choose which user roles view the admin bar in the front-end of the website.
ar: اختر أدوار المستخدم التي تعرض شريط المشرف في الواجهة الأمامية للموقع.

en: Choose...
ar: اختر...

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Clear Results
ar: حذف النتائج

en: Click here to go back
ar: اضغط هنا للرجوع للخلف

en: Click here to see more information about this user
ar: انقر هنا للاطلاع على مزيد من المعلومات حول هذا المستخدم.

en: Click here to see more information about this user.
ar: انقر هنا للاطلاع على مزيد من المعلومات حول هذا المستخدم.

en: Click the BACK button on your browser, and try again.
ar: انقر على زر الرجوع في المتصفح، ثم أعد المحاولة.

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس

en: Cocos Islands
ar: جزر كوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Colombia Peso
ar: بيزو كولومبيا

en: Colorpicker
ar: منتقي اللون

en: Common Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Compatible with your version of Profile Builder.
ar: متوافق مع الإصدار الخاص بك من Profile Builder.

en: Conditional Logic
ar: المنطق الشرطي

en: Conditional Rules
ar: القواعد المشروطة

en: Confirm Email
ar: تأكيد البريد الإلكتروني

en: Congo
ar: جمهورية الكونغو

en: Congo, __( the Democratic Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديموقراطية

en: Contact Info
ar: بيانات التواصل

en: Content
ar: محتوى

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستا ريكا

en: Costa Rica Colon
ar: كوستاريكا كولون

en: Cote dIvoire
ar: ساحل العاج

en: Could not create user!
ar: تعذر إنشاء المستخدم!

en: Could not install add-on. Retry or <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.
ar: تعذر تثبيت الإضافة. أعد المحاولة أو <a href="%s" target="_blank"> ثبت يدويا </a>.

en: Could not install plugin. Retry or <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.
ar: تعذر تثبيت الإضافة. أعد المحاولة أو <a href="%s" target="_blank"> ثبت يدويا </a>.

en: Country Select
ar: تحديد البلد

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Croatia Kuna
ar: كونا كرواتية

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cuba Peso
ar: كوبا بيزو

en: Curacao
ar: كوراكاو

en: Currency Select
ar: تحديد العملة

en: Custom Redirects
ar: عمليات إعادة التوجيه المخصصة

en: Customize Your Forms The Way You Want (*)
ar: تخصيص النماذج بالطريقة التي تريدها (*)

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Czech Republic Koruna
ar: الجمهورية التشيكية كورونا

en: Dashboard (redirect users from accessing the dashboard)
ar: لوحة التحكم (إعادة توجيه المستخدمين من الدخول إلى لوحة التحكم)

en: Date-format
ar: صيغة التاريخ

en: Datepicker
ar: منتقي التاريخ

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Default
ar: الإفتراضي

en: Default Content
ar: المحتوى الافتراضي

en: Default Latitude
ar: خط العرض الافتراضي

en: Default Longitude
ar: الطول الافتراضي

en: Default Option
ar: الخيار الافتراضي

en: Default Option(s)
ar: الخيار الافتراضي (الخيارات)

en: Default Registration
ar: التسجيل الافتراضي

en: Default Registration & Registration with Email Confirmation
ar: التسجيل الافتراضي والتسجيل مع تأكيد البريد الإلكتروني

en: Default Role
ar: الدور الافتراضي

en: Default Sorting Criteria
ar: معايير الفرز الإفتراضية

en: Default Sorting Order
ar: ترتيب الفرز الإفتراضي

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default WP Login
ar: تسجيل الدخول الإفتراضي ل WP

en: Default WP Recover Password
ar: إستعادة كلمة المرور الإفتراضي ل WP

en: Default WP Register
ar: التسجيل الإفتراضي ل WP

en: Default Zoom Level
ar: مستوى التكبير الافتراضي

en: Default limit for this repeater group. <br>Leave 0 for unlimited.
ar: الحد الافتراضي لهذه المجموعة المكرره. <br> اترك 0 بدون تحديد.

en: Default option of the field
ar: الخيار الافتراضي للحقل

en: Default value of the field
ar: القيمة الافتراضية للحقل

en: Default value of the textarea
ar: القيمة الافتراضية لمساحة النص

en: Delete
ar: حذف

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: Delete all items
ar: حذف جميع العناصر

en: Delete this item
ar: حذف هذا العنصر

en: Democratic Republic of the Congo
ar: جمهورية الكونغو الديموقراطية

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Denmark Krone
ar: كرون دنماركي

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: وصف

en: Disabled
ar: تعطيل

en: Display Messages
ar: عرض الرسائل

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Display name as
ar: إظهار الاسم ك

en: Display name publicly as
ar: عرض الاسم بشكل عام ك

en: Display name publicly as - only appears on the Edit Profile page!
ar: عرض الاسم بشكل عام - يظهر فقط في صفحة تعديل الملف الشخصي!

en: Display on PB forms
ar: عرض على نماذج PB

en: Display on default WP forms
ar: عرض على نماذج WP الإفتراضية

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Do you want to
ar: هل تريد أن

en: Do you want to bulk approve the selected users?
ar: هل تريد الموافقة على مجموعة المستخدمين المحددين؟

en: Do you want to bulk delete the selected users?
ar: هل تريد الحذف على مجموعة المستخدمين المحددين؟

en: Do you want to bulk unapprove the selected users?
ar: هل تريد إلغاء الموافقة على مجموعة المستخدمين المحددين؟

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومنيكان

en: Dominican Republic Peso
ar: بيزو جمهورية الدومينيكان

en: Download Now
ar: تحميل الآن

en: Downloading and installing...
ar: جار التحميل والتثبيت ...

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: ERROR
ar: خطأ

en: ERROR:
ar: خطأ:

en: East Caribbean Dollar
ar: دولار شرق الكاريبي

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Easy to edit templates for listing your website users as well as creating single user pages. Shortcode based, offering many options to customize your listings.
ar: من السهل تعديل النماذج لإدراج مستخدمي موقعك على الويب بالإضافة إلى إنشاء صفحات مستخدم واحد. يعتمد على الرمز القصير، ويقدم العديد من الخيارات لتخصيص القوائم الخاصة بك.

en: Ecuador
ar: إكوادور

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit Profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Edit field group
ar: تعديل مجموعة الحقول

en: Edit the Edit-profile Forms
ar: تعديل استمارات تعديل الملف الشخصي

en: Edit the Registration Forms
ar: تعديل نماذج التسجيل

en: Edit the User Listing
ar: تعديل قائمة المستخدم

en: Edit this item
ar: تعديل هذا العنصر

en: Edit-profile Form
ar: استمارة تعديل الملف الشخصي

en: Edit-profile Forms
ar: استمارات تعديل الملف الشخصي

en: Eg. (###) ###-####
ar: مثال. (###) ###-####

en: Egypt
ar: مصر

en: Egypt Pound
ar: جنيه مصري

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: El Salvador Colon
ar: السلفادور، الكولون

en: Eliminate weak passwords altogether by setting a minimum password length and enforcing a certain password strength.
ar: القضاء على كلمات المرور الضعيفة تماما عن طريق وضع الحد الأدنى لطول كلمة المرور وإنفاذ قوة كلمة مرور معينة.

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Confirmation
ar: تأكيد البريد الإلكتروني

en: Email Customizer
ar: مخصص البريد الإلكتروني

en: Email Subject
ar: موضوع البريد الإلكتروني

en: Email Templates
ar: قوالب البريد الإلكتروني

en: Email notification resent to user
ar: تم إعادة إرسال إشعار البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Empty field won't check for correct phone number.
ar: لن يقوم الحقل الفارغ بالتحقق من رقم الهاتف الصحيح.

en: Enable extra features
ar: تمكين ميزات إضافية

en: Enable limit to the number of fields to be generated by users in front end forms
ar: تمكين الحد لعدد الحقول التي سيتم إنشاؤها بواسطة المستخدمين في نماذج الواجهة الأمامية

en: Enable your modules
ar: تمكين الوحدات الخاصة بك

en: Enter a (detailed) description of the option for end users to read<br/>Optional
ar: أدخل وصفا (مفصلا) للخيار لكي يقرأه المستخدمين النهائيين <br/> اختياري

en: Enter a comma separated list of labels<br/>Visible for the user
ar: أدخل قائمة تسميات مفصولة بفواصل <br/> مرئية للمستخدم

en: Enter a comma separated list of possible values. Upon registration if the value provided by the user does not match one of these values, the user will not be registered.
ar: أدخل قائمة مفصولة بفواصل للقيم المحتملة. عند التسجيل إذا كانت القيمة المقدمة من قبل المستخدم لا تتطابق مع إحدى هذه القيم، لن يتم تسجيل المستخدم.

en: Enter a comma separated list of values<br/>This can be anything, as it is hidden from the user, but should not contain special characters or apostrophes
ar: أدخل قائمة قيم مفصولة بفاصلات <br/> يمكن أن يكون أي شيء، لأنه مخفي عن المستخدم، ولكن يجب ألا يحتوي على أحرف خاصة أو الفواصل العليا

en: Enter a detailed description of the temrs of agreement for the user to read.<br/>Links can be inserted by using standard HTML syntax: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;
ar: أدخل وصفا تفصيليا لشروط الاتفاق ليتمكن المستخدم من قراءته.<br/>يمكن إدراج الروابط باستخدام بنية HTML القياسية: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;

en: Enter a value (between 20 and 200) for the size of the 'Avatar'<br/>If not specified, defaults to 100
ar: أدخل قيمة (بين 20 و 200) لحجم "الصورة الرمزية" <br/> إذا لم يتم تحديدها، فسيكون الإعداد الافتراضي هو 100

en: Enter the minimum characters the password should have. Leave empty for no minimum limit
ar: أدخل الحد الأدنى من الحروف التي يجب أن تحتوي عليها كلمة المرور. اتركه فارغا لعدم تحديد الحد الأدنى

en: Enter your Google Maps API key ( <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=maps_backend" target="_blank">Get your API key</a> ). If more than one map fields are added to a form the API key from the first map displayed will be used.
ar: أدخل مفتاح واجهة برمجة تطبيقات خرائط Google (<a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi؟apiid=maps_backend" target="_blank"> احصل على مفتاح واجهة برمجة التطبيقات </a>). إذا تم إضافة أكثر من حقل خريطة إلى نموذج سيتم استخدام مفتاح API من الخريطة الأولى المعروضة.

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Error Message
ar: رسالة خطأ

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Estonia Kroon
ar: إستونيا كرون

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Euro
ar: يورو

en: Everything you will need to manage your users is probably already available using the Pro Modules.
ar: كل ما تحتاجه لإدارة المستخدمين الخاص بك هو على الأرجح متاح بالفعل باستخدام وحدات Pro.

en: Example:
ar: مثال:

en: Excerpt View
ar: عرض مقتطف

en: Existing Pages
ar: الصفحات الحالية

en: Expand the results
ar: توسيع النتائج

en: Extra Features
ar: ميزات اضافية

en: Extra Functions
ar: وظائف إضافية

en: Extra Profile Fields are available in Hobbyist or PRO versions
ar: حقول الملف الشخصي إضافية متوفرة في إصدارات Hobbyist أو PRO

en: Extra shortcode parameters
ar: معلمات اختصارات إضافية

en: Facet Meta
ar: واجهة ميتا

en: Facet Type
ar: نوع الواجهه

en: Faceted Menus
ar: قوائم الأوجه

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند (مالفيناس)

en: Falkland Islands (Malvinas) Pound
ar: جزر فوكلاند (مالفيناس) جنيه

en: Faroe Islands
ar: جزر صناعية

en: Features that give you more control over your users, increased security and help you fight user registration spam.
ar: الميزات التي تمنحك مزيدا من التحكم في المستخدمين ,زيادة الأمان وتساعدك على محاربة الرسائل غير المرغوب فيها لتسجيل المستخدمين.

en: Field
ar: حقل

en: Field Properties
ar: خصائص الحقل

en: Field Title
ar: عنوان الحقل

en: Fiji
ar: فيجي

en: Fiji Dollar
ar: دولار فيجى

en: Find out more about PRO Modules
ar: معرفة المزيد عن وحدات PRO

en: Finland
ar: فنلندا

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First/Lastname
ar: الاسم الأول/الأخير

en: Firstname
ar: الاسم الأول

en: For Modern User Interaction
ar: لتفاعل المستخدم الحديث

en: For security reasons, you must pass the remote ip to reCAPTCHA!
ar: لأسباب أمنية، يجب تمرير عنوان بروتوكول الإنترنت عن بعد ل ريكابتشا!

en: Form Shortcode
ar: شكل رمز قصير

en: France
ar: فرنسا

en: Free
ar: مجاني

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: المناطق الجنوبية لفرنسا

en: Friction-less login using %s shortcode or a widget.
ar: الاحتكاك أقل في تسجيل الدخول باستخدام %s الرمز القصير أو ودجت.

en: From (name)
ar: من (الاسم)

en: From (reply-to email)
ar: من (الرد إلى البريد الإلكتروني)

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: General Limit
ar: الحد العام

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Generic Uploads
ar: رفع ملفات عامة

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Get New Password
ar: احصل على كلمة سر جديدة

en: Get started with extra fields
ar: بدء استخدام حقول إضافية

en: Ghana
ar: غانا

en: Ghana Cedis
ar: غانا سيديس

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Gibraltar Pound
ar: جنيه جبل طارق

en: Global Redirects
ar: عمليات إعادة التوجيه العالمية

en: Go Back Link
ar: رابط الرجوع للخلف

en: Google Maps API Key
ar: مفتاح API لخرائط Google

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: الأرض الخضراء

en: Grenada
ar: غرناطة

en: Guadeloupe
ar: جوادلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guatemala Quetzal
ar: غواتيمالا كيتزال

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guernsey Pound
ar: جنيه غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Guyana Dollar
ar: دولار غيانا

en: HTML Content
ar: محتوى HTML

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heading Tag
ar: عنوان العلامة

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Here you can activate / deactivate available modules for Profile Builder.
ar: هنا يمكنك تفعيل / إلغاء تفعيل الوحدات النمطية المتاحة ل Profile Builder.

en: Hide
ar: إخفاء

en: Holy See (Vatican City State)
ar: الكرسي الرسولي (دولة الفاتيكان)

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Honduras Lempira
ar: هندوراس ليمبيرا

en: Hong Kong
ar: هونج كونج

en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونج كونج

en: How does this work?
ar: كيف يعمل هذا؟

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Hungary Forint
ar: فورينت مجري

en: ID
ar: معرف فريد

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: Iceland Krona
ar: كرونا آيسلندي

en: If you enjoy using <strong> %1$s </strong> please <a href="%2$s" target="_blank">rate us on WordPress.org</a>. More happy users means more features, less bugs and better support for everyone.
ar: إذا كنت تستمتع باستخدام <strong> %1$s </ strong> فالرجاء <a href="%2$s" target="_blank"> تقييمنا على WordPress.org </a>. المزيد من المستخدمين السعداء يعني المزيد من الميزات، مشاكل أقل ودعم أفضل للجميع.

en: If you register this version of Profile Builder, you'll receive information regarding upgrades, patches, and technical support.
ar: إذا قمت بتسجيل هذا الإصدار من Profile Builder، فستتلقى معلومات بشأن عمليات الترقية والتصحيحات والدعم الفني.

en: If you're interested in displaying different fields in the registration and edit profile forms, please use the Multiple Registration & Edit Profile Forms Modules.
ar: إذا كنت مهتما بعرض حقول مختلفة في نماذج تسجيل الملف الشخصي وتعديلها، يرجى استخدام وحدات النماذج المتعددة للتسجيل والتعديل الشخصي للملفات الشخصية.

en: Inactive
ar: غير مفعّل

en: Incorrect phone number
ar: رقم الهاتف غير صحيح

en: India
ar: الهند

en: India Rupee
ar: روبية هندية

en: Individual User Redirects
ar: عمليات إعادة توجيه المستخدمين الفرديين

en: Individual redirects defined in shortcodes; <strong><em>redirect_priority="top"</em></strong> parameter can be added in any shortcode, then that shortcode redirect will have priority over all other redirects.
ar: عمليات إعادة التوجيه الفردية المعرفة في الرموز القصيرة; <strong><em>redirect_priority="top"</em></strong> يمكن إضافة المعاملات في أي رمز قصير، فستكون أولوية إعادة توجيه الرمز القصير هذه على جميع عمليات إعادة التوجيه الأخرى.

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Indonesia Rupiah
ar: روبية إندونيسية

en: Input / Hidden Input
ar: الإدخال / الإدخال الخفي

en: Install Now
ar: تثبيت الآن

en: Installation complete
ar: اكتمل التثبيت

en: Invalid activation key!
ar: مفتاح التنشيط غير صالح!

en: Invalid key!
ar: مفتاح غير صالح!

en: Invalid username.
ar: اسم المستخدم غير صحيح

en: Iran
ar: إيران

en: Iran Rial
ar: ريال إيراني

en: Iran, __( Islamic Republic of
ar: إيران (جمهورية - الإسلامية)

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: إيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة آيل أوف مان

en: Isle of Man Pound
ar: جنيه جزيرة آيل أوف مان

en: Israel
ar: الكيان الصهيوني

en: Israel Shekel
ar: شيكل الكيان الصهيوني

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Jamaica Dollar
ar: دولار جامايكي

en: Japan
ar: اليابان

en: Japan Yen
ar: الين الياباني

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jersey Pound
ar: جنيه جيرزي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kazakhstan Tenge
ar: كازاخستان تنغي

en: Keep your users out of the WordPress dashboard, redirect them to the front-page after login or registration, everything is just a few clicks away.
ar: حافظ على المستخدمين خارج لوحة معلومات وردبريس, إعادة توجيههم إلى الصفحة الأولى بعد تسجيل الدخول أو التسجيل, كل شيء على بعد نقرات قليلة.

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباس

en: Korea (North) Won
ar: كوريا (الشمالية) وون

en: Korea (South) Won
ar: كوريا (الجنوبية) وون

en: Korea, __( Democratic Peoples Republic of
ar: كوريا، الجمهورية الشعبية الديمقراطية

en: Korea, __( Republic of
ar: جمهورية كوريا

en: Kosovo
ar: كوسوفو

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: كرغيزستان

en: Kyrgyzstan Som
ar: قيرغيزستان سوم

en: Label
ar: ملصق

en: Labels
ar: تسميات

en: Lao Peoples Democratic Republic
ar: جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية

en: Laos
ar: لاوس

en: Laos Kip
ar: لاوس كيب

en: Last &raquo;&raquo;
ar: آخر &raquo;&raquo;

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Lastname
ar: الاسم الأخير

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Latvia Lat
ar: لاتفيا لات

en: Learn More
ar: تعلم المزيد

en: Leave 0 for unlimited.
ar: اترك 0 لغير محدود.

en: Leave it empty for no max value
ar: اتركه فارغا لعدم تحديد الحد الأعلى

en: Leave it empty for no min value
ar: اتركه فارغا لعدم تحديد الحد الأدنى

en: Leave it empty for no restriction
ar: اتركه فارغا بدون قيود

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lebanon Pound
ar: جنيه لبناني

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liberia Dollar
ar: دولار الليبيري

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Limit
ar: حد

en: Limit per Role
ar: يوجد حد لكل دور

en: Limit reached message
ar: رسالة الوصول للحد الأقصى

en: List View
ar: عرض القائمة

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Lithuania Litas
ar: ليتوانيا الليتاس

en: Load Profile Builder's own CSS file in the front-end:
ar: تحميل ملف CSS ل Profile Builder الخاص بك في الواجهة الأمامية:

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Log out &raquo;
ar: تسجيل الخروج &raquo;

en: Log out of this account
ar: تسجيل الخروج من هذا الحساب

en: Log out of this account.
ar: تسجيل الخروج من هذا الحساب

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Login ( wp_login.php )
ar: تسجيل الدخول ( wp_login.php )

en: Login is set to be done using the E-mail. This field will NOT appear in the front-end! ( you can change these settings under the "%s" tab )
ar: يتم تعيين تسجيل باستخدام البريد الإلكتروني. لن يظهر هذا الحقل في الواجهة الأمامية! (يمكنك تغيير هذه الإعدادات ضمن علامة التبويب "%s")

en: Login with Email or Username
ar: تسجيل الدخول عن طريق اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Lost Password ( wp-login.php?action=lostpassword )
ar: فقدت كلمة المرور ( wp-login.php?action=lostpassword )

en: Lost your password
ar: نسيت كلمة المرور

en: Lost your password?
ar: نسيت كلمة المرور؟

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macao
ar: ماكاو

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Macedonia Denar
ar: دينار مقدوني

en: Macedonia, __( the former Yugoslav Republic of
ar: مقدونيا، __ (جمهورية يوغوسلافيا السابقة

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Make sure users sign up with genuine emails. On registration users will receive a notification to confirm their email address.
ar: تأكد من تسجيل المستخدمين من خلال عناوين بريد إلكتروني حقيقية. عند التسجيل سوف يتلقى المستخدمين إخطارا لتأكيد عنوان بريدهم الإلكتروني.

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malaysia Ringgit
ar: رينغيت ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Manage Default and Extra Fields
ar: إدارة الحقول الافتراضية والإضافية

en: Manage Fields
ar: إدارة الحقول

en: Manage field or group of fields that will be repeatable.
ar: إدارة الحقل أو مجموعة الحقول التي سيتم تكرارها.

en: Map
ar: خريطة

en: Map Height
ar: ارتفاع الخريطة

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mauritius Rupee
ar: روبي موريشيوس

en: Max Number Value
ar: الحد الأعلى لقيمة الرقم

en: Max allowed number value (0 to allow only negative numbers)
ar: الحد الأعلى المسموح به لقيمة الرقم (0 للسماح للأرقام الإيجابية فقط)

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Medium
ar: متوسط

en: Member Management
ar: إدارة الأعضاء

en: Meta-name
ar: اسم ميتا

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Mexico Peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Micronesia, __( Federated States of
ar: ميكرونيزيا، __ (ولايات - الموحدة

en: Min Number Value
ar: الحد الأدنى لقيمة الرقم

en: Min allowed number value (0 to allow only positive numbers)
ar: الحد الأدنى المسموح به لقيمة الرقم (0 للسماح للأرقام الإيجابية فقط)

en: Minimum Password Length and Strength Meter
ar: الحد الأدنى لطول كلمة المرور وقوتها

en: Minimum Password Length:
ar: الحد الأدنى لطول كلمة المرور:

en: Minimum Password Strength:
ar: الحد الأدنى لقوة كلمة المرور:

en: Minimum length of %d characters
ar: الحد الأدنى هو %d أحرف

en: Minimum required Profile Builder version:
ar: إصدار Profile Builder الأدنى المطلوب:

en: Modules
ar: وحدات

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Moldova, __( Republic of
ar: مولدوفا، __ (جمهورية

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Mongolia Tughrik
ar: منغوليا توغريك

en: Montenegro
ar: مونتنيغرو

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: More
ar: المزيد

en: More Details
ar: معلومات أكثر

en: More Info
ar: معلومات أكثر

en: More Info Url
ar: مزيد من المعلومات Url

en: More...
ar: المزيد...

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Mozambique Metical
ar: موزمبيق ميتيكال

en: Multiple Edit-profile Forms
ar: نماذج تحرير الملف الشخصي المتعددة

en: Multiple Registration Forms
ar: نماذج التسجيل المتعددة

en: Multiple Registration and Edit Profile form settings Redirects
ar: إعدادات متعددة لإعادة التوجيه لنموذج تسجيل وتحرير الملف الشخصي

en: Must be a valid email address or the tag {{reply_to}} which defaults to the administrator email
ar: يجب أن يكون عنوان بريد إلكتروني صالحا أو الوسم {{reply_to}} التي تكون افتراضية إلى البريد الإلكتروني للمشرف

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Name
ar: الاسم

en: Name/Description
ar: اسم / الوصف

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Namibia Dollar
ar: دولار ناميبي

en: Narrow the results
ar: تضييق النتائج

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Nepal Rupee
ar: روبية نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles Guilder
ar: هولندا أنتيليان غيلدر

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Edit-profile Form
ar: استمارة تعديل الملف الشخصي جديدة

en: New Registration Form
ar: استمارة تسجيل جديده

en: New User Listing
ar: قائمة مستخدم جديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: New Zealand Dollar
ar: دولار نيوزيلندي

en: New subscriber on %1$s.<br/><br/>Username:%2$s<br/>E-mail:%3$s<br/>
ar: مشترك جديد في %1$s. <br/> <br/> اسم المستخدم:%2$s<br/> البريد الإلكتروني:%3$s<br/>

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo; 

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Nicaragua Cordoba
ar: نيكاراغوا قرطبة

en: Nickname
ar: الكنية

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Nigeria Naira
ar: نيرة نيجيرية

en: Niue
ar: نيوي

en: No
ar: لا

en: No Edit-profile Form found
ar: لم يتم العثور على نموذج تعديل الملف الشخصي

en: No Edit-profile Forms found in trash
ar: لم يتم العثور على نماذج تعديل الملف الشخصي في المهملات

en: No Registration Form found
ar: لم يتم العثور على نموذج تسجيل

en: No Registration Forms found in trash
ar: لم يتم العثور على نماذج تسجيل في المهملات

en: No User Listing found
ar: لم يتم العثور على قائمة مستخدمين

en: No User Listing found in trash
ar: لم يتم العثور على قائمة مستخدمين في المهملات

en: No items found.
ar: لاتوجد نتائج.

en: No options available
ar: لاتوجد خيارات

en: No results found!
ar: لاتوجد نتائج!

en: None
ar: لا شيء

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر مريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Norway Krone
ar: كرون نرويجي

en: Not compatible with Profile Builder
ar: غير متوافق مع Profile Builder

en: Not compatible with your version of Profile Builder.
ar: متوافق مع الإصدار الخاص بك من Profile Builder.

en: Now that you acquired a copy of %s, you should take the time and register it with the serial number you received
ar: الآن بعد أن حصلت على نسخة من %s، يجب أن تأخذ قليلاً من الوقت وتسجيله مع الرقم التسلسلي الذي تلقيته

en: Number
ar: رقم

en: Number Step Value
ar: قيمة خطوة الرقم

en: Number of Posts
ar: عدد المقالات

en: Number of Users/Page
ar: عدد المستخدمين / الصفحة

en: Oman
ar: عمان

en: Oman Rial
ar: ريال عماني

en: Only administrators can see this field on edit profile forms.
ar: يمكن للمشرفين فقط مشاهدة هذا الحقل في نماذج الملف الشخصي للتعديل.

en: Only an administrator can add new users.
ar: يمكن للمشرف فقط إضافة مستخدمين جدد.

en: Options
ar: خيارات

en: Overwrite Existing
ar: استبدال الحالي

en: PB Login
ar: تسجيل الدخول PB

en: PB Recover Password
ar: إستعادة كلمة المرور PB

en: PB Register
ar: تسجيل PB

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Paid & Free Subscriptions
ar: الاشتراكات المدفوعة والمجانية

en: Paid Accounts
ar: الحسابات المدفوعة

en: Paid Member Subscriptions - a free WordPress plugin
ar: العضوية مدفوعة الاشتراك - إضافة ووردبريس مجانية

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Pakistan Rupee
ar: روبية باكستانية

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestine, __( State of
ar: فلسطين

en: Palestinian Territory
ar: فلسطين

en: Panama
ar: بنما

en: Panama Balboa
ar: بنما بالبوا

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Paraguay Guarani
ar: جواراني باراجواي

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password Lost and Found.
ar: تم فقدان كلمة المرور واسترجاعها

en: Password Recovery page URL (optional):
ar: URL استعادة كلمة المرور (اختياري):

en: Password Reset Email
ar: بريد إعادة كلمة المرور

en: Password Reset Success Email
ar: بريد نجاح إعادة تعيين كلمة المرور

en: Password Reset from "%1$s"
ar: إعادة تعيين كلمة المرور من "%1$s"

en: Password Successfully Reset for %1$s on "%2$s"
ar: تم بنجاح إعادة تعيين كلمة المرور ل %1$s على "%2$s"

en: Payment Management
ar: إدارة الدفع

en: Personalize all emails sent to your users or admins. On registration, email confirmation, admin approval / un-approval.
ar: تخصيص جميع الرسائل الإلكترونية المرسلة إلى المستخدمين أو المشرفين. على التسجيل، تأكيد البريد الإلكتروني، موافقة المشرف / أو إلغاء الموافقة.

en: Peru
ar: بيرو

en: Peru Nuevo Sol
ar: بيرو نويفو سول

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Philippines Peso
ar: بيسو فلبيني

en: Phone Format
ar: تنسيق الهاتف

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Please add the Google Maps API key for this field.
ar: الرجاء إضافة مفتاح واجهة برمجة التطبيقات لخرائط غوغل لهذا الحقل.

en: Please check that you entered the correct email address.
ar: يرجى التحقق من إدخال البريد الإلكتروني الصحيح.

en: Please check that you entered the correct username.
ar: يرجى التحقق من إدخال اسم المستخدم الصحيح.

en: Please choose a different field type as this one already exists in your form (must be unique)
ar: يرجى اختيار نوع حقل مختلف لأن هذا الحقل موجود بالفعل في النموذج (يجب أن يكون فريدا)
    

en: Please enter a (valid) reCAPTCHA value
ar: الرجاء إدخال قيمة ريكابتشا (صالحة)

en: Please enter a unique field title.
ar: الرجاء إدخال عنوان حقل فريد.
    

en: Please enter a valid username.
ar: الرجاءادخال اسم مستخدم صحيح.

en: Please enter a value for the required field
ar: الرجاء إدخال قيمة للحقل المطلوب

en: Please enter numbers only
ar: برجاء إدخال أرقام فقط

en: Please enter your username or email address.
ar: الرجاء إدخال اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني.

en: Please select and enter the ID or username of your user.
ar: يرجى تحديد وإدخال الرقم التعريفي للمستخدم أو اسم المستخدم الخاص به.

en: Please select at least one user role
ar: يرجى تحديد دور مستخدم واحد على الأقل
    

en: Please try a different one!
ar: الرجاء محاولة واحدة مختلفة!

en: Plugin has been activated
ar: تم تفعيل الإضافة

en: Plugin has been deactivated.
ar: تم تعطيل الإضافة.

en: Plugin is <strong>active</strong>
ar: الإضافة <strong>مفعلة</strong>

en: Plugin is <strong>inactive</strong>
ar: الإضافة <strong>غير مفعلة</strong>

en: Plugin is Active
ar: الإضافة مفعلة

en: Poland
ar: بولندا

en: Poland Zloty
ar: بولندا زلوتي

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Posts
ar: المقالات

en: Posts from what post type will be displayed in the select.
ar: سيتم عرض المقالات من نوع المقال في التحديد.

en: Powerful Modules (**)
ar: وحدات قوية (**)

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
ar: الخصوصية: أرغب في ظهور موقعي في محركات البحث، وفي القوائم العامة حول هذه الشبكة.

en: Profile Builder Login Widget
ar: ودجت تسجيل الدخول Profile Builder

en: Profile Builder Register
ar: تسجيل Profile Builder

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Qatar Riyal
ar: ريال قطري

en: Radio Buttons
ar: أزرار الراديو

en: Random (very slow on large databases > 10K user)
ar: عشوائي (بطيء جدا على قواعد البيانات الكبيرة> 10 آلاف مستخدم)

en: Recommended Plugins
ar: الإضافات الموصى بها

en: Recover Password
ar: إستعادة كلمة المرور

en: Redirect
ar: إعادة توجيه

en: Redirect Default WordPress Forms and Pages
ar: إعادة توجيه نماذج ووردبريس الافتراضية والصفحات

en: Redirect Default WordPress forms and pages
ar: إعادة توجيه نماذج ووردبريس الافتراضية والصفحات

en: Redirect Type
ar: نوع إعادة التوجيه

en: Redirect URL
ar: URL إعادة التوجيه

en: Register
ar: تسجيل عضو جديد

en: Register ( wp-login.php?action=register )
ar: التسجيل ( wp-login.php?action=register )

en: Register Version
ar: تسجيل الإصدار

en: Register Your Version
ar: تسجيل الإصدار الخاص بك

en: Register page URL (optional):
ar: URL التسجيل (اختياري):

en: Registered
ar: مسجل

en: Registration
ar: التسجيل

en: Registration & Edit Profile
ar: تسجيل وتحرير الملف الشخصي

en: Registration Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Registration Form
ar: استمارة تسجيل

en: Registration Forms
ar: نماذج التسجيل

en: Registration with Admin Approval
ar: التسجيل باستخدام موافقة المشرف

en: Registration with Email Confirmation
ar: التسجيل مع تأكيد البريد الإلكتروني

en: Remember though, that the field-value combination must exist in the database.
ar: تذكر, أن مزيج قيمة الحقل يجب أن تكون موجودة في قاعدة البيانات.

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove All Filters
ar: إزالة جميع معايير البحث

en: Repeat Password
ar: إعادة كلمة المرور

en: Repeatable fields saved!
ar: تم حفظ الحقول القابلة للتكرار!

en: Repeated field group
ar: مجموعة الحقول المتكررة

en: Repeater Fields
ar: حقول التكرار

en: Reply To
ar: الرد على

en: Republic of the Congo
ar: جمهورية الكونغو

en: Required
ar: مطلوب

en: Required phone number format:
ar: تنسيق رقم الهاتف المطلوب:

en: Resend Activation Email
ar: إعادة إرسال بريد التفعيل

en: Reset Key
ar: مفتاح إعادة التعيين

en: Reset Link
ar: رابط إعادة التعيين

en: Reset Password
ar: إعادة كلمة المرور

en: Reset Url
ar: إعادة تعيين Url

en: Restrict Content
ar: تقييد المحتوى

en: Restrict the userlisting to these selected roles only<br/>If not specified, defaults to all existing roles
ar: قصر قائمة المستخدمين على هذه الأدوار المحددة فقط <br/> إذا لم يتم تحديدها، فسيكون افتراضيا لجميع الأدوار الحالية

en: Retry Install
ar: إعادة التثبيت

en: Reunion
ar: جمع شمل

en: Role
ar: دور

en: Roles to Display
ar: الأدوار التي يتم عرضها

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romania New Leu
ar: ليو روماني جديد

en: Row Count
ar: عدد الصفوف

en: Russia
ar: روسيا

en: Russia Ruble
ar: روبل روسي

en: Russian Federation
ar: الاتحاد الروسي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Barthelemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

en: Saint Helena Pound
ar: جنيه سانت هيلانا

en: Saint Helena, __( Ascension and Tristan da Cunha
ar: سانت هيلينا، __ (أسينسيون وتريستان دا كونها

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: القديسة لوسيا

en: Saint Martin
ar: القديس مارتن

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Saudi Arabia Riyal
ar: ريال سعودي

en: Save
ar: حفظ

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save Settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Save the user role order from the user roles checkboxes
ar: احفظ ترتيب دور المستخدم من مربعات اختيار أدوار المستخدم

en: Search
ar: بحث

en: Search Fields
ar: ابحث في الحقول

en: Search Location
ar: موقع البحث

en: Search Settings
ar: ابحث في الإعدادات

en: Search Users
ar: البحث عن المستخدمين

en: Search Users by All Fields
ar: البحث عن المستخدمين من قبل جميع الحقول

en: Search all Fields
ar: بحث كل الحقول

en: Search the Edit-profile Forms
ar: ابحث في نماذج تعديل الملف الشخصي

en: Search the Registration Forms
ar: ابحث في نماذج التسجيل

en: Search the User Listing
ar: ابحث في قائمة المستخدم

en: Secret Key
ar: المفتاح السري

en: Select
ar: تحديد

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select File
ar: حدد ملف

en: Select a user role.
ar: حدد دور المستخدم.

en: Select on what user roles to activate Admin Approval.
ar: حدد ما أدوار المستخدم لتنشيط موافقة المشرف.

en: Select on which Profile Builder forms to display reCAPTCHA
ar: حدد على أي نموذج Profile Builder يتم عرض reCAPTCHA

en: Select on which default WP forms to display reCAPTCHA
ar: حدد على أي نموذج WP الإفتراضي يتم عرض reCAPTCHA

en: Select which user roles to show to the user ( drag and drop to re-order )
ar: حدد أدوار المستخدم المراد عرضها للمستخدم (السحب والإفلات للترتيب)

en: Selecting 'Yes' will add the field to the list, but will overwrite any other field in the database that has the same meta-name<br/>Use this at your own risk
ar: سيؤدي تحديد "نعم" إلى إضافة الحقل إلى القائمة، ولكن سيتم استبدال أي حقل آخر في قاعدة البيانات التي تحتوي على الاسم الوصفي نفسه <br/> استخدم هذا على مسؤوليتك الخاصة

en: Send these credentials via email.
ar: إرسال كلمة المرور عن طريق البريد الإلكتروني

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Serbia Dinar
ar: دينار صربي

en: Set Role
ar: تعيين الدور

en: Set a custom error message that will be displayed to the user.
ar: قم بتعيين رسالة خطأ مخصصة ليتم عرضها للمستخدم.

en: Set the avatar size on the all-userlisting only
ar: تعيين حجم الصورة الرمزية على جميع-المستخدمين فقط

en: Set the avatar size on the single-userlisting only
ar: اضبط حجم الصورة الرمزية على قائمة المستخدمين الفردية فقط

en: Set the default sorting criteria<br/>This can temporarily be changed for each new session
ar: تعيين معايير الفرز الافتراضية <br/> يمكن تغيير هذا مؤقتا لكل جلسة جديدة

en: Set the default sorting order<br/>This can temporarily be changed for each new session
ar: تعيين ترتيب الفرز الافتراضي <br/> يمكن تغيير هذا مؤقتا لكل جلسة جديدة

en: Set the number of users to be displayed on every paginated part of the all-userlisting
ar: تعيين عدد المستخدمين ليتم عرضهم على كل جزء مرقم لكل المستخدمين

en: Set up a repeating group of fields on register and edit profile forms. Limit the number of repeated groups for each user role.
ar: إعداد مجموعة متكررة من الحقول على نماذج التسجيل وتعديل الملف الشخصي. قم بتحديد عدد المجموعات المتكررة لكل دور مستخدم.

en: Set up multiple registration forms with different fields for certain user roles. Capture different information from different types of users.
ar: إعداد نماذج تسجيل متعددة مع حقول مختلفة لأدوار معينة للمستخدم. التقاط معلومات مختلفة من أنواع مختلفة من المستخدمين.

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Seychelles Rupee
ar: روبية سيشيلية

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
ar: مشاركة معلومات عن السيرة الذاتية لملء ملفك الشخصي. قد تظهر ذلك علنا.

en: Shortcode
ar: رمز قصير

en: Show
ar: إظهار

en: Show All
ar: إظهار الكل

en: Show Currency Symbol
ar: إظهار رمز العملة

en: Show Post Type
ar: عرض نوع المقال

en: Show a toggle link after this many choices. Leave blank for all
ar: عرض رابط تبديل بعد هذه الخيارات المتعددة. اتركه فارغا للجميع

en: Show all dates
ar: إظهار كل التواريخ

en: Show/Hide the Admin Bar on the Front-End
ar: إظهار / إخفاء شريط المشرف على الواجهة الأمامية

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Sign-up Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Singapore Dollar
ar: دولار سينغافوري

en: Single-userlisting Template
ar: نموذج قائمة مستخدم واحد

en: Sint Maarten
ar: سانت مارتن

en: Sint Maarten (Dutch part)
ar: سانت مارتن (الجزء الهولندي)

en: Site Key
ar: مفتاح الموقع

en: Site Name
ar: اسم الموقع

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: Site URL slug
ar: عنوان الموقع

en: Site Url
ar: رابط الموقع

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Solomon Islands Dollar
ar: دولار جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Somalia Shilling
ar: شلن صومالي

en: Someone requested that the password be reset for the following account: <b>%1$s</b><br/>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.<br/>To reset your password, visit the following link:%2$s
ar: طلب أحد الأشخاص إعادة تعيين كلمة المرور للحساب التالي: <b>%1$s</ b> <br/> إذا كان هذا خطأ، فتجاهل هذه الرسالة الإلكترونية ولن يحدث أي شيء. <br/> لإعادة تعيين كلمة المرور ، انتقل إلى الرابط التالي:%2$s

en: Something went wrong, we could not connect to the server. Please try again later.
ar: حدث خطأ ما، لم نتمكن من الاتصال بالخادم. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: Something went wrong. Please try again.
ar: هناك خطأ ما. حاول مرة اخرى.

en: Sorry, but you don't have permission to do that!
ar: نأسف, ليس لديك الصلاحيات لفعل ذلك.

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
ar: عذرا، لا يمكنك تحميل هذا النوع من الملفات لهذا الحقل.

en: Sort Tags
ar: فرز الوسوم

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Africa Rand
ar: راند جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Specify the URL of the page users will be redirected once registered using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
ar: حدد عنوان Url للصفحة التي سيتم إعادة توجيه المستخدمين إليها بمجرد تسجيلهم باستخدام هذا النموذج <br/> استخدم التنسيق التالي: http://www.mysite.com

en: Specify the URL of the page users will be redirected once they updated their profile using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
ar: حدد عنوان URL للصفحة التي سيتم إعادة توجيه المستخدمين إليها بعد تحديث ملفهم الشخصي باستخدام هذا النموذج <br/> استخدم التنسيق التالي: http://www.mysite.com

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to all WordPress allowed file extensions (.*)
ar: حدد الإضافة (الإضافات) التي تريد تقييدها <br/> مثال: .ext1، .ext2، .ext3 <br/> إذا لم يتم تحديدها، الإعدادات الافتراضية ستكون كل الامتدادات المسموحة في ووردبريس (. *)

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to: .jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)
ar: حدد الإضافة (الإضافات) التي تريد تقييدها <br/> مثال: .ext1، .ext2، .ext3 <br/> إذا لم يتم تحديد، الإعدادات الافتراضية تكون: .jpg، .jpeg، .gif، .png (. *)

en: Specify the format of the date when using Datepicker<br/>Valid options: mm/dd/yy, mm/yy/dd, dd/yy/mm, dd/mm/yy, yy/dd/mm, yy/mm/dd, mm-dd-yy, yy-mm-dd, D, dd M yy, D, d M y, DD, dd-M-y, D, d M yy, @<br/>If not specified, defaults to mm/dd/yy
ar: حدد تنسيق التاريخ عند استخدام منسق التاريخ <br/>الخيارات الصحيحة: mm/dd/yy, mm/yy/dd, dd/yy/mm, dd/mm/yy, yy/dd/mm, yy/mm/dd, mm-dd-yy, yy-mm-dd, D, dd M yy, D, d M y, DD, dd-M-y, D, d M yy, @<br/>If إذا لم يتم تحديد mm/dd/yy

en: Specify the number of rows for a 'Textarea' field<br/>If not specified, defaults to 5
ar: حدد عدد الصفوف لحقل 'مساحة النص' <br/> إذا لم يتم تحديدها، فسيكون الإعداد الافتراضي هو 5

en: Specify the option which should be checked by default<br/>If there are multiple values, separate them with a ',' (comma)
ar: حدد الخيار الذي يجب تحديده افتراضيا <br/> إذا كانت هناك قيم متعددة، فقم بفصلها مع '،' (فاصلة)

en: Specify the option which should be selected by default
ar: حدد الخيار الذي يجب تحديده بشكل افتراضي

en: Specify the page where the users will be directed when confirming the email account. This page can differ from the register page(s) and can be changed at any time. If none selected, a simple confirmation page will be displayed for the user.
ar: حدد الصفحة التي سيتم توجيه المستخدمين إليها عند تأكيد حساب البريد الإلكتروني. قد تختلف هذه الصفحة عن صفحة (صفحات) التسجيل ويمكن تغييرها في أي وقت. إذا لم يتم تحديد أي شيء، سيتم عرض صفحة تأكيد بسيطة للمستخدم.

en: Specify the time format.
ar: تحديد صيغة الوقت

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sri Lanka Rupee
ar: روبية سريلانكا

en: Status
ar: الحالة

en: Step by Step Quick Setup
ar: الإعداد السريع خطوة بخطوة

en: Step value 1 to allow only integers, 0.1 to allow integers and numbers with 1 decimal
ar: قيمة الخطوة 1 للسماح الأعداد الصحيحة فقط، 0.1 للسماح الأعداد الصحيحة والأرقام مع رقم عشري واحد

en: Straight forward edit profile forms using %s shortcode.
ar: تحرير نماذج الملف الشخصي بشكل بسيط باستخدام %s الرمز القصير.

en: Strength indicator
ar: مؤشر القوة

en: Strong
ar: قوي

en: Subscription Management
ar: إدارة الاشتراكات

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Suriname Dollar
ar: دولار سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Sweden Krona
ar: كرونا سويدية

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Switzerland Franc
ar: فرنك سويسري

en: Syria
ar: سوريا

en: Syria Pound
ar: ليرة سورية

en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهورية العربية السورية

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Taiwan New Dollar
ar: تايوان الدولار الجديد

en: Taiwan, __( Province of China
ar: تايوان، __ (مقاطعة الصين

en: Tajikistan
ar: طاجاكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Tanzania, __( United Republic of
ar: تنزانيا، __ (جمهورية - المتحدة

en: Terms of Agreement
ar: شروط الاتفاق

en: Textarea
ar: مساحة النص

en: Thailand
ar: تايلند

en: Thailand Baht
ar: باهت تايلاندي

en: That field is already added in this form
ar: تمت إضافة هذا الحقل مسبقا في هذا النموذج
    

en: That meta-name is already in use
ar: هذا الاسم الوصفي قيد الاستخدام 
    

en: That username is already activated!
ar: تم تفعيل هذا المستخدم مسبقاً!

en: The "Admin Approval" feature was activated at the time of registration, so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!
ar: تم تفعيل ميزة "موافقة المشرف" في وقت التسجيل، لذا يرجى تذكر أنك بحاجة إلى الموافقة على هذا المستخدم قبل أن يتمكن من تسجيل الدخول.

en: The account %1s has been successfully created!
ar: تم إنشاء الحساب %1s بنجاح!

en: The best way to add front-end registration, edit profile and login forms.
ar: أفضل طريقة لإضافة تسجيل الواجهة الأمامية, تعديل الملف الشخصي واستمارات تسجيل الدخول.

en: The email address entered wasn't found in the database!
ar: لم يتم العثور على عنوان البريد الإلكتروني الذي تم إدخاله في قاعدة البيانات!

en: The email you entered is not a valid email address.
ar: البريد الإلكتروني الذي أدخلته ليس عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: The entered avatar size is not between 20 and 200
ar: حجم الصورة الرمزية الذي تم إدخاله لا يتراوح بين 20 و 200
    

en: The entered avatar size is not numerical
ar: حجم الصورة الرمزية المدخلة ليست رقمية
    

en: The entered passwords don't match!
ar: لا تتطابق كلمات المرور المدخلة!

en: The entered row number is not numerical
ar: رقم الصف الذي تم إدخاله غير رقمي
    

en: The entered value for the Datepicker is not a valid date-format
ar: القيمة المدخلة لمنسق التاريخ ليست تنسيق تاريخ صالح
    

en: The following option did not coincide with the ones in the options list: %s
ar: لم يتطابق الخيار التالي مع تلك الموجودة في قائمة الخيارات: %s
    

en: The following option(s) did not coincide with the ones in the options list: %s
ar: لم يتطابق الخيار (الخيارات) التالي مع الخيارات الموجودة في قائمة الخيارات:%s
    

en: The height of the map.
ar: ارتفاع الخريطة.

en: The latitude at which the map should be displayed when no pins are attached.
ar: خط العرض الذي يجب أن يتم عرضه في الخريطة عند عدم ربط أي دبابيس.

en: The longitude at which the map should be displayed when no pins are attached.
ar: خط الطول الذي يجب أن يتم عرضه في الخريطة عند عدم ربط أي دبابيس.

en: The maximum number of fields has been reached.
ar: تم الوصول إلى الحد الأقصى لعدد الحقول.

en: The meta-name can only contain lowercase letters, numbers, _ , - and no spaces.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم الوصفي فقط على أحرف صغيرة وأرقام و _ و - وليس مسافات.
    

en: The meta-name cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون الاسم الوصفي فارغا
    

en: The password must have a minimum strength of %s
ar: يجب أن يكون لكلمة المرور الحد الأدنى من قوة %s

en: The password must have the minimum length of %s characters
ar: يجب أن يكون الحد الأدنى لعدد أحرف كلمة المرور %s

en: The password you entered is incorrect.
ar: كلمة المرور التي أدخلتها غير صحيحة.

en: The passwords do not match
ar: كلمات السر لا تتطابق

en: The popup message to display when the limit of repeater groups is reached.
ar: الرسالة المنبثقة تعرض عندما يتم الوصول إلى الحد الأقصى من المجموعات المكررة.

en: The role of the created user set to the default role. Only an administrator can register a user with the role assigned to this form.
ar: تم تعيين دور المستخدم الذي تم إنشاؤه إلى الدور الافتراضي. لا يمكن تسجيل مستخدم له الدور المعين لهذا النموذج إلا من قبل المشرف.

en: The secret key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
ar: المفتاح السري من Google، <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank"> www.google.com/recaptcha </a>

en: The selected user couldn't be deleted
ar: تعذر حذف المستخدم المحدد

en: The selected users have been activated
ar: تم تنشيط المستخدمين المحددين

en: The selected users have had their activation emails resent
ar: تمت إعادة توجيه رسائل البريد الإلكتروني للتفعيل

en: The serial number couldn't be validated because it expired!
ar: تعذر التحقق من الرقم التسلسلي لأنه منتهي!

en: The serial number couldn't be validated because process timed out. This is possible due to the server being down. Please try again later!
ar: تعذر التحقق من الرقم التسلسلي بسبب انتهاء مهلة العملية. من ممكن أن يكون بسبب مشكلة في الخادم. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق!

en: The serial number entered couldn't be validated!
ar: تعذر التحقق من الرقم التسلسلي الذي تم إدخاله!

en: The serial number is about to expire soon!
ar: الرقم التسلسلي على وشك الانتهاء قريبا!

en: The serial number was successfully validated!
ar: تم التحقق من صحة الرقم التسلسلي!

en: The shortcode will be available after you publish this form.
ar: سيكون الرمز القصير متاحا بعد نشر هذا النموذج.

en: The site key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
ar: مفتاح الموقع من Google، <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank"> www.google.com/recaptcha </a>

en: The userlisting will only be visible only to the logged in users
ar: لن تكون قائمة المستخدمين مرئية إلا للمستخدمين المسجلين دخولهم

en: The userlisting will only be visible to the following roles
ar: لن تكون قائمة المستخدمين مرئية إلا للأدوار التالية

en: The username entered wasn't found in the database!
ar: لم يتم العثور على اسم المستخدم الذي تم إدخاله في قاعدة البيانات!

en: The usernames cannot be changed.
ar: اسم المستخدم لا يمكن تغييره.

en: The users selected password at signup
ar: قام المستخدمين باختيار كلمة المرور عند الاشتراك

en: There was an error in the submitted form
ar: حدث خطأ في النموذج المقدم

en: There was an error performing that action!
ar: حدث خطأ أثناء تنفيذ هذا الإجراء!

en: There was an error while trying to activate the user
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تفعيل المستخدم

en: There was an error while trying to activate the user.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تفعيل المستخدم.

en: There was an error while trying to send the activation link to %1$s!
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إرسال رابط التفعيل إلى %1$s!

en: These redirects happen after a successful action, like registration or after a successful login.
ar: تحدث عمليات إعادة التوجيه هذه بعد إجراء ناجح، مثل التسجيل أو بعد تسجيل دخول ناجح.

en: These settings are also replicated in the "Admin Email Customizer" settings-page upon save.
ar: يتم نسخ هذه الإعدادات أيضا في إعدادات "مخصص البريد الإلكترونيللمسؤول" عند الحفظ.

en: These settings are also replicated in the "User Email Customizer" settings-page upon save.
ar: يتم نسخ هذه الإعدادات أيضا في إعدادات "مخصص البريد الإلكتروني للمستخدم" عند الحفظ.

en: This email is already in use.
ar: هذا البريد استخدم من قبل.

en: This email is already reserved to be used soon.
ar: هذه الرسالة الإلكترونية محفوظة بالفعل لاستخدامها قريبا.

en: This field has conditional logic enabled.
ar: هذا الحقل لديه منطق شرطي مفعل.

en: This field is required
ar: هذا الحقل مطلوب

en: This form is empty.
ar: هذا النموذج فارغ.

en: This login widget lets you add a login form in the sidebar.
ar: هذه الودجت تتيح لك إضافة نموذج تسجيل الدخول في الشريط الجانبي.

en: This message is only visible by administrators
ar: هذه الرسالة مرئية فقط من قبل المشرفين

en: This username already exists.
ar: اسم المستخدم هذا موجود بالفعل.

en: This username is already activated!
ar: تم تفعيل هذا المستخدم مسبقاً!

en: This username is already reserved to be used soon.
ar: اسم المستخدم هذا محفوظ مسبقا لاستخدامه قريبا.

en: This username is invalid because it uses illegal characters.
ar: اسم المستخدم هذا غير صالح لأنه يستخدم أحرفا غير قانونية.

en: This username is now active!
ar: اسم المستخدم مفعل الآن!

en: This works with front-end forms only. Recommended to redirect WP default registration to a Profile Builder one using "Custom Redirects" module.
ar: يعمل مع نماذج الواجهة الأمامية فقط. يوصى بإعادة توجيه تسجيل الافتراضي ل WP إلى نموذج Profile Builder يستخدم وحدة "إعادة توجيه مخصص".

en: Time Format
ar: صيغة الوقت

en: Timepicker
ar: منتقي الوقت

en: Timezone Select
ar: تحديد المنطقة الزمنية

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Title of the field
ar: عنوان الحقل

en: Title:
ar: العنوان:

en: To activate your user, please click the following link:<br><br>%s%s%s<br><br>After you activate it you will receive yet *another email* with your login.
ar: لتفعيل المستخدم، يرجى النقر على الرابط التالي: <br> <br>%s%s%s<br> <br> بعد التفعيل، ستتلقى رسالة إلكترونية أخرى * مع تسجيل الدخول.

en: To allow multiple decimals use for eg. 0.01 (for 2 deciamls) and so on
ar: للسماح للعديد من الكسور العشرية المستخدمة على سبيل المثال. 0.01 (ل 2 عشري) وما إلى ذلك

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sNetwork Settings%2$s, and under Registration Settings make sure to check “User accounts may be registered”. %3$sDismiss%4$s
ar: للسماح للمستخدمين بالتسجيل في موقع الويب الخاص بك عن طريق Profile Builder، يجب أولا تمكين تسجيل المستخدم. انتقل إلى %1$sاعدادات الشبكة%2$s, وتحت إعدادات التسجيل تأكد من التحقق من "حسابات المستخدم قد تكون مسجلة”. %3$sتجاهل%4$s

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sSettings -> General%2$s tab, and under Membership make sure to check “Anyone can register”. %3$sDismiss%4$s
ar: للسماح للمستخدمين بالتسجيل في موقع الويب الخاص بك عن طريق Profile Builder، يجب أولا تمكين تسجيل المستخدم. انتقل إلى %1$sاعدادات -> علامة التبويب عام%2$s, وتحت العضوية تأكد من تحقق "يمكن لأي شخص التسجيل. %3$sتجاهل%4$s

en: To create a page containing the users registered to this current site/blog, insert the following shortcode in a page of your chosing: %s.
ar: لإنشاء صفحة تحتوي على المستخدمين المسجلين في هذا الموقع / المدونة الحالية، أدخل الرمز القصير التالي في صفحة من اختيارك: %s.

en: To use reCAPTCHA you must get an API key from
ar: لاستخدام ريكابتشا يجب أن تحصل على مفتاح عام لواجهة برمجة التطبيقات من

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from:
ar: لاستخدام ريكابتشا يجب أن تحصل على مفتاح عام لواجهة برمجة التطبيقات من:

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينداد وتوباغو

en: Trinidad and Tobago Dollar
ar: دولار ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkey Lira
ar: ليرا تركية

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Tuvalu Dollar
ar: دولار توفالو

en: Type your password again.
ar: أعد كتابة كلمة المرور مرة أخرى.

en: Type your password.
ar: قم بكتابة كلمة المرور.

en: U.S. Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: US Dollar
ar: دولار أمريكي

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Uganda Shilling
ar: شلن أوغندي

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Ukraine Hryvna
ar: أوكرانيا هريفنيا

en: Unapprove
ar: إلغاء الموافقة

en: Unapproved
ar: إلغاء الموافقة

en: Unapproved User Notification
ar: إشعار مستخدم غير موافق عليه

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United Kingdom Pound
ar: جنيه استرليني

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغرى

en: Update
ar: تحديث

en: Upgrade Profile Builder
ar: ترقية Profile Builder

en: Upload
ar: رفع

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uruguay Peso
ar: بيسو أوروغواي

en: Use these shortcodes on the pages you want the forms to be displayed:
ar: استخدم هذه الرموز القصيرة على الصفحات التي تريد عرض النماذج عليها:

en: Use this in conjunction with WordPress functions to display the value in the page of your choosing<br/>Auto-completed but in some cases editable (in which case it must be unique)<br/>Changing this might take long in case of a very big user-count
ar: استخدم هذا مع وظائف ووردبريس لعرض القيمة في الصفحة التي تختارها <br/> الإكمال التلقائي ولكن في بعض الحالات قابل للتعديل (وفي هذه الحالة يجب أن تكون فريدة من نوعها) <br/> قد يستغرق تغيير هذا الأمر وقتا طويلا في حالة وجود عدد كبير من المستخدمين

en: Use this shortcode on the page you want the form to be displayed:
ar: استخدم هذا الرمز القصير في الصفحة التي تريد عرض النموذج عليها:

en: User Approval Notification
ar: إشعار الموافقة على المستخدم

en: User Count
ar: عدد المستخدمين

en: User Email Customizer
ar: مخصص البريد الإلكتروني

en: User Fields Tags
ar: وسوم حقول المستخدم

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: User ID / Username
ar: معرف المستخدم / اسم المستخدم

en: User ID or Username
ar: معرف المستخدم أو اسم المستخدم

en: User Id
ar: معرف المستخدم

en: User Listing
ar: قائمة المستخدمين

en: User Meta
ar: ميتا المستخدم

en: User Nicename
ar: اسم مستخدم لطيف

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: User Role based Redirects
ar: عمليات إعادة التوجيه استنادا إلى دور المستخدم

en: User Roles
ar: أدوار المستخدمين

en: User Roles Order
ar: ترتيب أدوار المستخدمين

en: User not found
ar: المستخدم غير موجود

en: User successfully approved!
ar: تمت الموافقة على المستخدم بنجاح

en: User successfully deleted!
ar: تم حذف المستخدم بنجاح!

en: User successfully unapproved!
ar: تم إلغاء الموافقة للمستخدم بنجاح!

en: User to edit:
ar: تعديل بيانات المستخدم:

en: User-Role
ar: دور المستخدم

en: User-status
ar: خالة المستخدم

en: Userlisting Settings
ar: إعدادات قائمة المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username and Email
ar: اسم المستخدم و البريد الإلكتروني

en: Username or E-mail
ar: أسم المستخدم او البريد الإلكتروني

en: Username or Email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Usernames cannot be changed.
ar: اسم المستخدم لا يمكن تغييره.

en: Users can register themselves or you can manually create users here.
ar: بإمكان المستخدمين تسجيل عضويتهم أو بإمكانك إضافة أعضاء جدد في هذه الشاشة.

en: Users cannot currently register themselves, but you can manually create users here.
ar: لا يمكن للمستخدمين تسجيل أنفسهم حاليا، ولكن يمكنك إنشاء المستخدمين يدويا هنا.

en: Users successfully approved!
ar: تمت الموافقة على المستخدمين بنجاح!

en: Users successfully deleted!
ar: تم حذف المستخدمين بنجاح!

en: Users successfully unapproved!
ar: تم إلغاء الموافقة للمستخدمين بنجاح!

en: Users with Unconfirmed Email Address
ar: المستخدمون الذين لديهم عنوان بريد إلكتروني غير مؤكد

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Uzbekistan Som
ar: أوزبكستان سوم

en: Valid tags {{reply_to}} and {{site_name}}
ar: الوسوم الصالحة {{reply_to}} و {{site_name}}

en: Validation
ar: التحقق

en: Value must be a multiplier of %1$s
ar: يجب أن تكون القيمة مضاعفا ل %1$s

en: Value must be greater than or equal to %1$s
ar: يجب أن تكون القيمة أكبر من أو تساوي %1$s

en: Value must be less than or equal to %1$s
ar: يجب أن تكون القيمة أكبر من أو تساوي %1$s

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican
ar: فاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Venezuela Bolivar
ar: بوليفار فنزويلا

en: Venezuela, __( Bolivarian Republic of
ar: فنزويلا، __ (جمهورية - البوليفارية

en: Version %s
ar: الاصدار %s

en: Very Weak
ar: ضعيف جدا

en: Very weak
ar: ضعيف جدا

en: Viet Nam
ar: فيتنام

en: Viet Nam Dong
ar: فيتنام دونغ

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: View Map
ar: معاينة الخريطة

en: View all extra shortcode parameters
ar: عرض جميع معلمات الاختصارات الإضافية

en: View the Edit-profile Form
ar: عرض نموذج تعديل الملف الشخصي

en: View the Registration Form
ar: عرض نموذج التسجيل

en: View the User Listing
ar: عرض قائمة المستخدم

en: Virgin Islands, __( British
ar: جزر فيرجن، __ (البريطانية

en: Virgin Islands, __( U.S.
ar: جزر فيرجن، __ (الأمريكية.

en: Visibility
ar: الوضوح

en: Visible choices
ar: الخيارات المرئية

en: Visible only to logged in users?
ar: مرئية فقط للمستخدمين الذين سجلوا دخولهم؟

en: Visible to following Roles
ar: مرئية للأدوار التالية

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Weak
ar: ضعيف

en: Website
ar: الموقع

en: Welcome to %1$s!<br/><br/><br/>Your username is:%2$s
ar: مرحبا بك في %1$s! <br/> <br/> <br/> اسم المستخدم الخاص بك هو: %2$s

en: Welcome to %1$s!<br/><br/><br/>Your username is:%2$s and password:%3$s
ar: مرحبا بك في %1$s! <br/> <br/> <br/> اسم المستخدم الخاص بك هو: %2$s وكلمة المرور: %3$s

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Whether the currency symbol should be displayed after the currency name in the select option.
ar: ما إذا كان يجب عرض رمز العملة بعد اسم العملة في الخيار المحدد.

en: Whether the field is required or not
ar: ما إذا كان الحقل مطلوب أم لا

en: Whether to automatically log in the newly registered user or not<br/>Only works on single-sites without "Admin Approval" and "Email Confirmation" features activated<br/>WARNING: Caching the registration form will make automatic login not work
ar: ما إذا كان سيتم تسجيل الدخول تلقائيا إلى المستخدم المسجل حديثا أم لا <br/> يعمل فقط على مواقع فردية بدون تفعيل ميزة "موافقة المشرف" و "تأكيد البريد الإلكتروني" <br/> تحذير: يؤدي التخزين المؤقت لنموذج التسجيل إلى عدم تسجيل الدخول التلقائي

en: Whether to redirect the user to a specific page or not
ar: سواء لإعادة توجيه المستخدم إلى صفحة معينة أم لا

en: Which redirect happens depends on the following priority:
ar: تعتمد عملية إعادة التوجيه على الأولوية التالية:

en: With Extra Profile Fields you can create the exact registration form your project needs.
ar: مع حقول الملف الشخصي الإضافية يمكنك إنشاء نموذج التسجيل الدقيق الذي يحتاجه المشروع الخاص بك.

en: With Profile Builder Pro v2 you can display different fields in the registration and edit profile forms, using the Multiple Registration & Edit Profile Forms module.
ar: مع Profile Builder Pro v2 يمكنك عرض حقول مختلفة في تسجيل وتعديل نماذج الملف الشخصي، وذلك باستخدام نماذج الوحدة النمطية المتعددة تسجيل وتحرير ملف .

en: With the new Subscriptions Field in Profile Builder, your registration forms will allow your users to sign up for paid accounts.
ar: باستخدام حقل الاشتراكات الجديد في Profile Builder، ستسمح استمارات التسجيل لمستخدميك بالاشتراك في الحسابات المدفوعة.

en: With these you can redirect various WordPress forms and pages to pages created with profile builder.
ar: مع هذه يمكنك إعادة توجيه نماذج وورد مختلفة وصفحات إلى صفحات تم إنشاؤها باستخدام profile builder.

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yemen Rial
ar: ريال يمني

en: Yes
ar: نعم

en: Yes, I'd like to create a new site
ar: نعم، أريد إنشاء موقع جديد

en: You are already logged in. You can change your password on the edit profile form.
ar: لقد قمت بالفعل بتسجيل الدخول. يمكنك تغيير كلمة المرور الخاصة بك في نموذج تحرير الملف الشخصي.

en: You are currently logged in as %1$s. %2$s
ar: أنت الآن مسجل الدخول بالمستخدم %1$s. %2$s

en: You are currently logged in as %1s. You don't need another account. %2s
ar: أنت الآن مسجل الدخول بالمستخدم %1s. لا تحتاج إلى حساب آخر. %2s

en: You are currently logged in as %s.
ar: أنت الآن مسجل الدخول بالمستخدم %s. 

en: You are not allowed to do this.
ar: لا يسمح لك بذلك.

en: You can add the information for the %s after you add a entry
ar: يمكنك إضافة المعلومات ل %s بعد إضافة إدخال

en: You can also use step value to specify the legal number intervals (eg. step value 2 will allow only -4, -2, 0, 2 and so on)
ar: يمكنك أيضا استخدام قيمة الخطوة لتحديد فترات الرقم القانوني (على سبيل المثال الخطوة 2 سوف تسمح فقط -4، -2، 0، 2 وما إلى ذلك)

en: You can find a list of unconfirmed email addresses %1$sUsers > All Users > Email Confirmation%2$s.
ar: يمكنك العثور على قائمة بعناوين البريد الإلكتروني غير المؤكدة %1$sالمستخدمين > كل المستخدمين > تأكيد البريد الإلكتروني%2$s.

en: You can find a list of users at %1$sUsers > All Users > Admin Approval%2$s.
ar: يمكنك العثور على قائمة المستخدمين في %1$sالمستخدمين > كل المستخدمين > موافقة المشرف%2$s.

en: You can find it in the Profile Builder menu.
ar: بإمكانك إيجادها في قائمة Profile Builder

en: You can find the default file here: %1$s
ar: يمكنك العثور على الملف الافتراضي هنا: %1$s

en: You can use: # for numbers, parentheses ( ), - sign, + sign, dot . and spaces.
ar: يمكنك استخدام: # للأرقام، الأقواس ()، - علامة، + علامة، نقطة. والمساحات.

en: You can't add duplicate redirects!
ar: لا يمكنك إضافة عمليات إعادة توجيه مكررة!

en: You cannot register this user role
ar: لا يمكنك تسجيل دور المستخدم هذا

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI.
ar: عليك أن تقرر من هو المستخدم على موقع الويب الخاص بك. الحصول على إخطار عبر البريد الإلكتروني أو الموافقة على عدة مستخدمين في وقت واحد من واجهة المستخدم ووردبريس.

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI. Enable Admin Approval by upgrading to %1$sHobbyist or PRO versions%2$s.
ar: يمكنك أن تقرر من هو المستخدم على موقع الويب الخاص بك. الحصول على إخطار عبر البريد الإلكتروني أو الموافقة على عدة مستخدمين في وقت واحد من واجهة المستخدم ووردبريس. تمكين موافقة المشرف من خلال الترقية إلى %1$sاصدارات Hobbyist أو PRO %2$s.

en: You do not have permission to view this user list.
ar: ليس لديك الصلاحيات لعرض قائمة المستخدمين هذه.

en: You do not have the required user role to view this user list.
ar: ليس لديك دور المستخدم المطلوب لعرض قائمة المستخدمين هذه.

en: You don't have any pagination settings on this userlisting!
ar: ليس لديك أي إعدادات ترقيم صفحات في قائمة المستخدمين!

en: You either don't have permission for that action or there was an error!
ar: إما لم يكن لديك صلاحية لهذا الإجراء أو كان هناك خطأ!

en: You have successfully reset your password to: %1$s
ar: لقد أعدت تعيين كلمة المرور بنجاح إلى: %1$s

en: You must be logged in to edit your profile.
ar: يجب تسجيل الدخول لتعديل ملفك الشخصي.

en: You must enter a valid email address.
ar: ينبغي إدخال بريد الكتروني صالح.

en: You must enter a value for the date-format
ar: يجب إدخال قيمة لتنسيق التاريخ
    

en: You must enter a value for the row number
ar: يجب إدخال قيمة لرقم الصف
    

en: You must enter the secret key
ar: يجب إدخال المفتاح السري
    

en: You must enter the site key
ar: يجب إدخال مفتاح الموقع
    

en: You must select a field
ar: يجب تحديد حقل
    

en: You need to activate the Userlisting feature from within the "Modules" tab!
ar: تحتاج إلى تفعيل ميزة عرض المستخدمين من داخل "وحدات" علامة التبويب!

en: You need to specify the title of the form before creating it
ar: يجب تحديد عنوان النموذج قبل إنشائه

en: You use the following tags in your URLs to redirect users to various pages.
ar: يمكنك استخدام الوسوم التالية في عناوين URL لإعادة توجيه المستخدمين إلى صفحات مختلفة.

en: You will receive a link to create a new password via email.
ar: ستتلقى رابطا لإنشاء كلمة مرور جديدة عبر البريد الإلكتروني.

en: You will soon be redirected automatically. If you see this page for more than %1$d seconds, please click %2$s.%3$s
ar: سيتم قريبا إعادة توجيهك تلقائيا. إذا رأيت هذه الصفحة لأكثر من %1$d ثانية، يرجى النقر %2$s.%3$s

en: Your account has been successfully created!
ar: تم إنشاء حسابك بنجاح!

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
ar: يجب تأكيد حسابك من قبل المشرف قبل أن تتمكن من تسجيل الدخول.

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Recovery" feature.
ar: يجب تأكيد حسابك من قبل المشرف قبل أن تتمكن من استخدام ميزة "استعادة كلمة المرور".

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Reset" feature.
ar: يجب تأكيد حسابك من قبل المشرف قبل أن تتمكن من استخدام ميزة "استعادة كلمة المرور".

en: Your account on %1$s has been approved!
ar: تمت الموافقة على حسابك في%1$s !

en: Your account on %1$s has been unapproved!
ar: لم يتم اعتماد حسابك على %1$s

en: Your account on {{site_name}} has been approved!
ar: تمت الموافقة على حسابك في {{site_name}}!

en: Your account on {{site_name}} has been unapproved!
ar: لم تتم الموافقة على حسابك في {{site_name}}!

en: Your email was successfully confirmed.
ar: تم تأكيد بريدك الإلكتروني بنجاح.

en: Your password has been successfully changed!
ar: كلمة السر الخاصة بك تم تغييرها بنجاح!

en: Your profile has been successfully updated!
ar: تم تحديث ملفك الشخصي بنجاح!

en: Your selected password at signup
ar: قمت باختيار كلمة المرور عند الاشتراك

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again
ar: انتهت صلاحية جلسة العمل الخاصة بك! يرجى تحديث الصفحة وحاول مرة أخرى

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again.
ar: انتهت صلاحية جلسة العمل الخاصة بك! يرجى تحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: Your site url will look like this:<br>
ar: سيبدو عنوان موقعك على هذا النحو: <br>

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زمبابوي

en: Zimbabwe Dollar
ar: دولار زمبابوي

en: [%1$s] Activate %2$s
ar: [%1$s] تفعيل %2$s

en: [%1$s] Your new account information
ar: [%1$s] معلومات حسابك الجديد

en: [{{site_name}}] Activate {{username}}
ar: [{{site_name}}] تفعيل {{username}}

en: [{{site_name}}] Notice of Email Change
ar: [{{site_name}}] إشعار بتغيير البريد الإلكتروني

en: [{{site_name}}] Password Reset
ar: [{{site_name}}] إعادة تعيين كلمة المرور

en: [{{site_name}}] Password Reset Successfully
ar: [{{site_name}}] إعادة تعيين كلمة المرور بنجاح

en: approve this user?
ar: الموافقة على هذا المستخدم؟

en: approved
ar: موافقة

en: confirm this email yourself?
ar: تأكيد البريد الإلكتروني بنفسك؟

en: delete this user from the _signups table?
ar: هل تريد حذف هذا المستخدم من جدول _signups؟

en: delete this user?
ar: حذف هذا المستخدم؟

en: displays all users except the ones you specified the user_id for
ar: عرض جميع المستخدمين باستثناء المستخدمين الذين حددتهم user_id ل

en: displays only the users that you specified the user_id for
ar: عرض المستخدمين الذين حددتهم user_id فقط ل

en: displays users having a certain meta-value within a certain (extra) meta-field
ar: يعرض المستخدمين الذين لديهم قيمة وصفية معينة ضمن حقل ميتا (إضافي) معين

en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: generates a url of the current website homepage.
ar: يولد عنوان url للصفحة الرئيسية الحالية.

en: here
ar: هنا

en: in WordPress the <a target='_blank' href='https://codex.wordpress.org/Function_Reference/site_url'>site url</a> can be different then the home url
ar: في ووردبريس يمكن أن يكون <a target='_blank' href='https://codex.wordpress.org/Function_Reference/site_url'>عنوان الموقع</a> مختلفا عن عنوان url الرئيسي

en: reCAPTCHA
ar: اختبار reCAPTCHA

en: required
ar: مطلوب

en: resend the activation link?
ar: إعادة إرسال رابط التفعيل؟

en: show
ar: إظهار

en: the ID of the user
ar: معرف المستخدم

en: the URL of the previously visited page
ar: عنوان URL للصفحة التي تمت زيارتها سابقا

en: the URL sanitized version of the username, the user nicename can be safely used in URLs since it can't contain special characters or spaces.
ar: النسخة المعقمة لعنوان URL لاسم المستخدم، يمكن استخدام اسم المستخدم اللطيف بأمان في عناوين URL نظرا لأنه لا يمكن أن يحتوي على أحرف خاصة أو مسافات.

en: unapprove this user?
ar: إلغاء الموافقة على هذا المستخدم؟

en: unapproved
ar: إلغاء الموافقة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني
